GÖKKUŞAĞInın hamuru ne?

Şimdi size her hangi bir durum karşısında iki duygudan birini seçerek hareket ediyorsunuz ve seçtiğinizin sonuçlarını yaşıyorsunuz desem!

Merak ettiniz mi nedir diye?

Herkes bu iki duyguyu yansıtır düşüncelerine, davranışlarına, sözlerine…

Yaşayacağınız ya da düşüncelerinizde oluşturacağınız duygu durumuyla ilgili seçim yapmakta özgürsünüz.

Evet,  her olayda seçime sürükleyen bu duygular: KORKU ve SEVGİ

Birbirine tam ters duran duygular…

Sevgi; sıcaktır, sevecendir, rahatlatır, özgürleştirir, iyileştirir, şifalandırır, ferahlatır, huzur verir, soluklandırır, paylaştırır, çoğaltır… Her zaman gülümseten duygudur.

Korku; bunaltır, ürkütür, sıkar, boğar, nefes aldırmaz, saklar, gizler, hapseder, zarar verir, içerde çoğaldıkça yaşamdan çalar, soldurur, kurutur… Her zaman üzen duygudur.

Korkularıyla baş edemeyip çözüm bulmaya gelen danışanlarımla yaptığımız korku duygusundan kurtulma ve sevgiyi oluşturma çalışmalarımız sonucunda bunu başarmanın çok kolay olduğunu gördüklerinde ve yaşadıklarında şaşırıyorlar. Çalışma sonunda aslında yaşamlarını nasıl da zora soktuklarını anlıyorlar. Korkularını atmadıkça, bunu sevgiye dönüştürmedikçe ne yazık ki sürekli büyütüp bedensel ve ruhsal hastalıklara davetiye çıkardıklarını öğreniyorlar.

***Endişe içinde karşımda oturan danışanım mutsuzluğundan ve duygularını kontrol edememekten bahsederek, ‘’sonunda sedef hastalığına da yakalandım’’ dedi. Yaptığımız görüşme sonunda bu hastalığın oluşmasındaki zihinsel sebebin ’’incitilmekten korkması’’ olduğunu tespit ettim. Bu korkuyu yok ederek, güven duygusunu yerleştirdik.  Çalışma sonunda bir test yaptım ve kendini güven içinde hissettiğini ifade etti. Şaşırdığı şey ise bunu bu kadar kolay başarmasıydı!

Siz de yaşamınızda, yüreğinizde, bedeninizde, hücrelerinizde, ruhunuzda sevgi ile çoğalmak ister misiniz?

Kolay…

SEVGİ ye odaklanın. Korku yerine GÜVENDEYİM deyin.

Tek başınıza başaramayacağınıza inanıyorsanız, destek alın… Çünkü korkularınızı yenip, sevgi-huzur-mutluluk-güven duyguları içinde yaşamanız çok kolay…

 

GÖKKUŞAĞI EFSANESİ’ni bilir misiniz?

 

     Sessiz fısıltılarla geceleri ocak başlarında anlatılan bu efsaneye göre; ta eskilerden bu yana gökte Gök, yerde ise Yer varmış. Gök ile Yer akıllı, canlı, capcanlı iki ayrı varlıkmış ve birbirlerini severlermiş; birbirlerine sırtlarını çevirmez, yüz yüze dururlarmış sürekli.

     İkisinin arasında insanlar yaşarmış; aşağıda yağız renkli Yeryüzü, yukarıda mavi gözlü Gökyüzü. Yer ile Gök sürekli yüz yüze yaşadıklarından ötürü, insanlar da yüz yüze imiş. O zamanlar birbirine sırtlarını dönmezmiş insanlar, yatakta, ayakta, tarlada, bahçede yüz yüze dururlarmış. Kişioğlu, kişikızı Yer ile Gök arasında mutluymuş, kimse hakkını aramazmış çünkü herkes hakkını alırmış; herkes yerden göğe kadar haklıymış.

     İnsanların sezinlediklerine göre Yer ile Gök birbirine âşıkmış. Hep yüz yüze, göz göze dururlarmış ama arada kavga ettikleri de olurmuş. O zaman Gökyüzü’nün gözleri şimşek şimşek çakar, yüzü gözü karışırmış, iki sevgili arasında fırtınalar dolaşırmış. Ancak uzun süre küstükleri görülmemiş. Her yağmurun ardından yine yüz yüze dururlarmış ve o zaman Gökyüzü, barıştık mı diye hafifçe tebessüm edermiş Yeryüzüne. Tebessüm ettiğinde ise Gökyüzü’nün dudakları bir gökkuşağı şeklinde hafifçe bükülürmüş.

     Gök’ün yüzü Yer’in yüzüne tebessüm ettiğinde insanlar Gökyüzü’nün rengârenk dudaklarına bakıp çocuklar gibi sevinirlermiş. Bu yüzden çocuklar gülen insan çizmek istediklerinde dudaklarına gökkuşağı gibi bir kavis verirlermiş. Çöp adamlar, çöp kadınlar çizdiklerinde, güldürmek isterlerse aşağıya doğru bir kavis, üzgün göstermek için de yukarı doğru bir kavis yaparlarmış.

     Kimileri bu kavganın ardından Gökyüzü’nün gözlerinde minicik gözyaşları gibi su kristalleri biriktiğinin, bu kristallerden geçen ışığın kırılıp yedi renge dönüştüğünün, gökkuşağının aslında Gök’ün Yer’e kırık bir tebessümü olduğunu söylerlermiş. Gökkuşağı kırık bir tebessümmüş ama neyse ki çabuk geçermiş.

 

 

Bu hikâyeden herkes kendi payına düşeni alsın…

Yüzünüz hep gülsün :):)

Mutlu haftalarınız olsun…

SEVGİyle…

 

 

AZİZE Yasemin Paşalıgil

Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanı

 

Paylaş