SEVGİLİ SİVİLCE

‘’Ergenlik zamanında bile ben sivilceleri olan biri değildim. Şu yüzümün haline bak! İnanamıyorum;  sanki gör beni der gibi pek çok sivilce vücuduma doluşmuş. Nasıl birden bire bu kadar çok oluverdiler. Anlayamıyorum! Hiç de sırası değil! Güzel görünmem gereken pek çok düğün, etkinlik, eğlence var. Biliyorsun güzellik benim için çok önemli. Şimdi durduk yere bunlar neden çıktı? Ne yapacağım ben? Bu şeylerden hemen kurtulmam lazım! ‘’

 

Karşımda dert yanan arkadaşım benden çözüm önerileri bekliyordu ve ona yardım etmeliydim. Görüyordum ki kolay bir çözümü kendisine uygulamıştı: Fondöten! Oysaki benim çözümsel yöntemlerimin en sonuncusuydu onun seçimi…

Ona hiç de alışık olmadığı sorular sordum:

Terk edilmekten korkuyor musun?

Bugünlerde yakınlarından birine karşı kızgınlık ve öfke duyuyor musun?

Bir türlü kendini anlatamadığını mı düşünüyorsun?

Sorularım karşısında önce duraksadı; bir iç çekişin ardından ‘’aslında…’’ diyerek cümleye başlamak istedi… Bir türlü ağzından kelimeler dökülemiyordu.

Ona rahatlamasını ve küçük bir nefes çalışması yapmayı önerdim. Kısa bir süre sonra anlatmaya başladı.

‘’Abim… Abimin yaptığı son haksızlık artık dayanma gücümü bitirdi. Konuşamıyorum. Yaptıklarının bana ne kadar zarar verdiğini anlamıyor. Konuşursam aile içinde kopukluklar olur, beni artık sevmezler, hatta beni haksız bile bulup suçlayabilirler, belki de dışlarlar...’’

 

Kişinin iyileşebilmesi onun bunu ne kadar istediğine ve dolayısıyla kendine bağlıdır. Bütün ve sağlıklı olmak için, bedeni-zihni-ruhu dengelememiz gerekir. Yani vücudumuza iyi bakmalıyız; kendimiz ve yaşam hakkında olumlu bir zihinsel tutum geliştirmeliyiz ve güçlü bir ruhsal bağlantı içinde olmalıyız.

Bedenimize en çok zarar veren, rahatsızlığa neden olan düşünce kalıpları Eleştirme, Kızgınlık, İçerleme(gücenme) ve Suçluluktur. Sağlıklıyken zihnimizi negatif düşünce kalıplarından temizlemek daha kolaydır.  Panik halindeyken ya da tedavi amaçlı bıçak altına yatma tehdidiyle karşı karşıya iken bunları söküp atmak daha zor olur.

Hayatımızdaki her rahatsızlık için bir ihtiyaç vardır. Yoksa o rahatsızlığı yaşamazdık. Rahatsızlıkla ilgili belirti sadece dışsal bir sonuçtur. O halde bunun bir de içsel sebebi olmalı öyle değil mi? İşte karşımıza çıkan belirtilerin hangi hastalığa denk geldiği ve bunun zihinsel nedenini çözüp ortadan kaldırmak için İÇİMİZE yönelmeliyiz. Yeni düşünce şekli için yapılacak onaylamalardan önce neye ihtiyaç ( sigara içme, bel ağrısı, aşırı kilo vs. ) duyuluyorsa öncelikle ihtiyaçtan kurtulmaya istekli olma üzerinde çalışmak gerekir.  Bu ihtiyaç ortadan kalktığı zaman dışsal sonuç da ortadan kalkar. Tıpkı kökünden sökülen bir bitkinin yaşayamayacağı gibi.

 

Arkadaşımın da abisine duyduğu kızgınlık ve öfkesinin, olaylardan dolayı içerlemesinin, anlatırsa terk edileceğinden korkmasının dışa vurumu olan sivilcelerden kökten kurtulmayı istemesi üzerine çözüm önerilerimi sundum:

Öncelikle yapması gereken şeyin bırakmak ve bağışlamak olduğunu anlattım. Ardından İçindeki öfke ve içerleme kalıplarını temizlemek için olumsuz hissettiği duyguları üzerinde çalışmalar yaptık. Onun yeni düşünce kalıbını kabul edip hayatında uygulaması için bazı olumlamalar verdim.  Yapması gereken bazı eylemleri de ev ödevi olarak yazdım: Duygularını ifade etmenin bir yolu olan yazmayı deneyecek. Yalnız başına olduğunda yüksek sesle içindeki duyguları, hisleri bağırarak boşaltacak. Abisiyle sevgi dilini kullanarak gerçek duygularını anlatacak. 

Bir hafta sonra beni aradığında, daha derin ve rahat nefes aldığını, duygularını anlatmanın içini ferahlattığını söyledi. İlk başlarda söylemekte zorlandığı olumlama cümlelerini daha kolay söylediğini ve abisiyle üç gün sonra konuşmak için sözleştiklerini ifade etti.

Vücudunuzu dinleyin. Onu takip edin. Mutlaka size yolunda gitmeyen durumlar karşısında ne yapmanız gerektiğini söylüyor olacak.

Yaşanılan her rahatsızlığın zihinsel bir nedeni olabileceğini her zaman aklınızda tutun.  Hangi hastalıkla karşılaşırsanız karşılaşın içinize bir dönüp hangi negatif inanç kalıplarınızın bu duruma sebep olmuş olabileceğini araştırın.

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşamınız olsun.

SEVGİyle…

 

 

AZİZE Yasemin Paşalıgil

Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanı

 

Paylaş