HER SEÇİM BİR VAZGEÇİŞTİR

Ne istiyorsun yaşamını daha güzel kılacak?

Yeni bir iş mi? Bir araba, ev mi? Yoksa huzur mu? Ya da anlayış? Adalet? Özgürlük? Bağımsızlık? Hak- Hukuk? Eşitlik? Vicdan? İnsanlık?

Yaşamını neyin güzelleştireceğinin anahtarı yüreğinde gizli. Orada ne var ve ne niyetle var.  Onu bul, gör… Ne istediğine ve ne amaçla istediğine odaklan. 

Doğan Cüceloğlu der ki: ''Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.''

Birey olarak neyi neden istediğini bilirsen, nasıl yapacağını araştırmaya başlayabilirsin. Bunun için sana iyi ve doğruda kullanmak üzere bahşedilen AKLInı devreye sokabilirsin.  Öncelikle iç dinamiklerini harekete geçirmelisin.  Mücadele ruhunu, Yaratıcılığını kullanmalısın. Emek verip çaba harcarsan kendindeki cevherin farkına varabilirsin.  Yerinde oturur, bir eylemde bulunmaz, her şeyi dış dinamiklere ( başka insanlar – şans vs.) bağlı kılarsan olduğun yere mıhlanıp kalırsın.

Ben güçlüden yana olmalıyım o zaman kazanırım diye düşünürsen kaybetmeye de mahkûm olursun.

Niye mi?

Sen kendindeki güce, İlahi olanın sana vermiş olduğu akla, yeteneklerine, becerilerine inanmamış yeterli görmemiş, her şeyi dünyevi bir araca bağlamış olursun.  İllaki benim başarılı olmam filanca kişinin demesiyle olur;  onun yanında olursam şu mevkide yer alabilirim; işlerim kolayca hallolur düşüncesiyle hareket edersen geçici mutluluk, başarı, para, mevki elde etmiş olursun.

Mal, para, mevki hırsı insanı hak olan yoldan kolayca çarptırır. Bu hırsla yola çıkanların hedefleri: Dünyada güç sahibi olmak, herkes tarafından tanınmak ve saygı görmek, sahip olduğu imkânları da yine kendi nefsinin isteklerini tatmin etmek için kullanmak!
Bu ahlakta olan kişiler kendilerine göre bir inanç sistemi geliştirerek Nefislerini ilahlaştırırlar. Allah’ın yasakladığı birçok günahı işlemekten çekinmeyerek; Allah’ın koyduğu hudutları çiğnerler.  
Yaratan bu kişilerin içine düştükleri durumun kendilerine yarar sağlamayacak boş bir hedef olduğunu ve bunun geçici olduğunu HİCR SURESİ 3. AYETTE şöyle bildirir:

"Onları bırak; yesinler, yararlansınlar ve onları (boş) emel oyalayadursun. İlerde bileceklerdir."

Ağaç dal meselesi gibi: Kim ki hangi ağacın dalına sıkı sıkıya sarılırsa o dal kopar.

UNUTMAYINIZ Kİ; HER SEÇİM BİR VAZGEÇİŞTİR. Ne istiyorsun? Nelerden vazgeçtiğinin farkına varabiliyor musun? İYİ DÜŞÜN!

Bu Pazartesi; Yepyeni bir haftaya, yepyeni bir aya, yepyeni bir Türkiye’ye gözlerimizi açmak üzere

SEVGİyle kalın…

Bu pazartesi bir başka güzel. 
Nefes almak bir başka lezzetli.
Gülmek bulutlarla şekil şekil,
Renk renk çiçeklerle, 
Koşmak doyasıya baharın kuş cıvıltıları arasında,
Çocuk mutluluğu sonsuza dek sürecek...
Günaydın Türkiye’min güzel insanları...
Mutlu, sağlıklı, huzurlu, coşkulu, HAKlı YARINLARIMIZ olsun...

 

 

AZİZE Yasemin Paşalıgil

Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanı

 Paylaş