YAŞAM KOÇU neler yapar?

YAŞAM KOÇU AZİZE YASEMİN PAŞALIGİL ANLATTI...

 Yaşam için yaşamamalı. Önemli olan güzel yaşamka, sağlıklı yaşamak. Bu yaşamakta lafla olmuyor. Duyarlı olmalı, akılcı olmalı. Çünkü lafla peynir gemisi bile yürümüyor. O halde o kurallara uymalıyız.  Ne kadar uyrasak bize o kadar verimli döner. Öyleyse Yaşam Koçu nedir? Ne yapar? Herkes Yaşam Koçluğuna başvurabilir mi? 

GÖNÜL ÖKTEM'in Sakarya Gazetesi'ndeki GÖNÜL KONUĞU köşesine bu hafta AZİZE YASEMİN PAŞALIGİL konuk oldu. . Yaşam Koçu Paşalıgil' e Yaşam Koçluğu ile ilgili merak edilenleri sorduk. İşte keyifli sohbetimiz.

 

 

- Tanımayanlar için kısacık kendini tanıtır mısın?

Azize Yasemin Paşalıgil; AYP Danışmanlık Kişisel Gelişim Merkezi’nin kurucusu; Yaşam ve Öğrenci Koçuyum. Bireysel ve Kurumsal Danışmanlıkla birlikte Eğitmenlik yapıyorum.

 

- Yaşam koçu nedir?

Yaşam Koçu, bireylerin iş, özel ve sosyal hayatlarında istedikleri sonuçları elde  etmelerine yardım eden; bugün nerede olduğuna, yarın nerede olmak ve neler yapmak istediğine odaklanarak rehberlik eden; yaşam kalitelerini ve performanslarını arttırmalarına yardımcı olan; danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığını geliştirmek için destek olan; kısaca kişiyi A noktasından B noktasına taşıyan profesyonel kişidir.

 

Ralp Waldo Emerson Yaşam Koçu için şöyle der“Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir.”  

 

- Yaşam koçu ne yapar?

Yaşam koçu, kişiyi mevcut durumundan ideal durumuna taşır. Bu süreçte danışana doğru ve güçlü sorular sorarak, ona ayna olurken, dünyaca ünlü ve de başarı sağlamış teknikleri de uygulayarak hedeflerine giden yolda yol arkadaşlığı yapar. Yaşam Koçu, danışanının kişiliğini analiz eder; kişilik haritasını çıkarır; zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar. Yanlışlarını görmesini sağlar. Danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler. Motive eder. Bazen  kişilerin dahi kendilerinin çözemediği yönlerini yaşam koçu deneyim ve  tecrübeleri ile harmanladığı bilgileriyle kolayca deşifre edebilir. Güçlü ve akıllı sorularla danışanın farkındalığını geliştirir.

 

- Yaşam Koçunun hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Yaşam koçları, danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinlemeli; yani empatik bir dinleyici olmalı. Danışanını asla yargılamamalı, eleştirmemeli ve zorlamamalı. Danışanına daima enerji, güç ve motivasyon sağlamalı. Yaşam koçu, danışanına sorumluluk vermeli. Asla danışanını yönlendirmemeli, yönetmemeli, asla akıl vermemelidir.

 

- Yaşam Koçu olmadan hayatımı düzene sokamaz mıyım?

Hayatınızda ters giden bir şeyler varsa bunları değiştirmek için mutlaka üzerinde çalışmalısınız. Tek başınıza bunu yapmak gerek hayatın yoğunluğu gerekse alışkanlıklar açısından sizi zorlayabilir. İnsanlar çeşitli nedenlerle, genellikle de hayatlarındaki bir şeyler bozulduğu için bir koçla çalışırlar. Koç bu durumu çözmelerine ve yollarına devam 
etmelerine yardım edecektir. 
Değişim insanların cesaret edemediği, adapte olmakta zorlandığı ve pek tercih etmediği durumdur. Değişime odaklanmak cesaret ve özgüven ister. Bu değişim sizin hayaliniz olsa bile, uzaktan bakmayı tercih edebilirsiniz. Bu durum korkaklıktan değil, sadece içinizde bir şeylerin eksikliğini yaşadığınızdan dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi noktaların üstesinden gelmek için Yaşam Koçundan yardım alabilirsiniz. Sizi değişime motive edecek olan şey, yine sizden başkası değildir. Sadece bunu keşfetmek ve bunun için cesaretle bir adım atmanız yeterli olacaktır.

 

- Kimler yaşam koçluğu alabilir?

Her türlü ilişki problemi yaşayanlar (İş, eş, aşk, arkadaşlık v.s.). Kariyerini değiştirmek veya geliştirmek isteyenler. Sınavlara hazırlananlar. Bir türlü meslek seçemeyenler. Yaşamlarında tekrar eden olaylar yaşayanlar (Örneğin, sürekli aldatılıyorum, para kaybediyorum, sosyal fobim var, bir iste sabit çalışamıyorum, özgüven eksikliğim var v.s.). Hayatlarında çözemedikleri bir durum yaşayanlar. Boşanmış olup, ya da emekli olup bunalımda olanlar. Stresle baş edemeyenler.  Hayatlarını planlayamayan; hayallerini ve hedeflerini gerçekleştiremeyenler. Pişmanlık, yetersizlik, nefret, öfke, endişe, korku, kızgınlık vb. duygularla baş edemeyenler. Mutlu, huzurlu, dengeli, sağlıklı ve doyumlu bir yaşam sürmek isteyenler yaşam koçluğu desteği alabilirler.

 

- Sizi okuyanlara Yaşam Koçluğu ile ilgili bir püf noktası ya da pratik bir uygulama söyler misiniz?

Bu hayatta göz yumduğunuz her şey sizin enerjinizi tüketir. Sizin öz varlığınıza yapacağınız en büyük kötülüktür bu. O yüzden hayatınızda katlanmak zorunda olduğunuz her şeyden kurtulun. Tek tek neye, kime, neden katlanıyorsunuz yazın. Sonra bunlar üzerine çalışın. Bu biraz zaman alacaktır. Bunun için kendinize en az 3 ay zaman tanıyın. Zorlanır ya da başa çıkamazsanız bizlerden destek alabilirsiniz.

 

- Mesajınız?

Yaşam alanınızda yenilikler istiyorsanız eskilerden kurtulun. Örneğin, yeni 
giysiler istiyorsanız, giysi dolabınızı temizleyin. Dağınıklığı bırakın; düzenli olun. Hayatınızı sadeleştirin. Sevdiklerinizle ve ailenizle özel vakitler geçirin. Birden çok işiniz varsa ya da aynı anda pek çok şeyle ilgileniyorsanız bu verimliliğinizi düşürür; bazılarını delege edin; size kalanları sırayla yapın. Ertelemeyin. İnsanlarla hediyeleşin. Cömert olun. Sizin için bir şeyler yapan insanlara teşekkür edin. Hayal kurun. Hedeflerinizi ve yaşamınıza yön veren değerlerinizi belirleyin. Kazancınızın yüzde 10’unu biriktirin. İnsanları değiştirmeye çalışmayın. Önce kendinizi keşfedin; sonra değişmeye istekli olun. İşinize ve yapmanız gerekenlere, yapmak istediklerinize odaklanın. Başkaları hakkında onların arkasından konuşmayın.

Zamanınızı çalan televizyon ve telefonu sınırlı kullanın. Mutlaka kitap okuyun ve ŞÜKREDİN.

 

- Eskişehir'de yaşamaktan memnun musunuz?

Eskişehir ayrıcalıklı bir şehir. Yaşamaktan mutluluk ve keyif aldığım memleketim. Hemşehrilerime hizmet etmek beni ayrıca mutlu ediyor.

 

- Teşekkürler. Her şey gönlünüzce olsun.


 

 

Paylaş