BİLİNÇALTIMIZ hayatımızı NASIL etkiliyor?

 

BİLİÇALTI TERAPİ UZMANI VE EĞİTMENİ

AZİZE YASEMİN PAŞALIGİL ile 

 

''BİLİNÇALTIMIZ HAYATIMIZI ETKİLİYOR''

 

İnsan deyip geçmemek, insandır ne yapsa yeridir dememek gerekir. Çünkü insan olmak öyle kolay değil. Öylesine ince öylesine özel kuralları var ki... Örneğin Bilinçaltımız...

Acaba Bilinçaltı nedir? Bilinçaltı temizlenir mi? İşte bu konuda bütün sorularımızı Deneyimli Bilinçaltı Terapi Uzmanı ve Eğitmeni Azize Yasemin PAŞALIGİL'e sorduk. 

 

 

-Merhabalar, Sizi tanıyoruz ama söyleşimize kendinizi tanıtarak başlayabilir miyiz?

Merhaba; ben AYP Danışmanlık Kişisel Gelişim Merkezi’nin kurucusu; Bilinçaltı Terapi Uzmanı ve Eğitmeni;  Louise L.Hay Hayatınızı İyileştirin Workshop Lideri; Lakshimi Bolluk Bereket enerjisi ile Reiki uygulayıcı ve eğitmeniyim. Bunlarla birlikte Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık yapıyorum.

 

-Peki, Bilinçaltı nedir? Ne dersiniz?

Bilinçaltı beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten, beş duyumuzla algıladığımız her şeyi sürekli kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine veren bir parçasıdır. Bilinç, zihnimizin %10-20‘lik kısmını oluştururken, bilinçaltı zihnimizin %80-90‘lık kısmını oluşturur. Bilinçaltı saniyede 3 milyon veriyi kaydeder yani bilinçaltı bir depo işlevi görür.  Bilinçaltına insan beyninin HardDisk’i ve beynin güvenlik programıdır diyebiliriz.

 

-Bilinçaltı yeniden programlanabilir mi ya da bilinçaltı temizlenir mi?

Bilimsel araştırmalara göre bilinçaltımız hayatımızın yaklaşık yüzde 90’ını etkiliyor. Burasının gereksiz bilgilerle dolu bir depo, çöplük olduğunu hatırlarsak yeniden programlamak gereklidir. Bilinçaltı temizliği derken silmek anlamında söylemiyoruz. Bir değişim-dönüşüm gerçekleştiriyoruz yani olumsuz bir kaydı pozitife çeviriyoruz. Korku enerjisini sevgi enerjisine dönüştürmek gibi.  Hayatımızda  bize engel olan, sınırlayan, belki durduran, hatta adım atmamıza izin vermeyen negatif kayıtları (-ki bu kayıtlar korku, endişe, suçluluk, kızgınlık, önyargı, değersizlik, reddedilme, başarısızlık, gibi duygulardan oluşuyor)  temizlersek,  hayatımızı istediğimiz yönde oluşturabilir, daha rahat, keyifli, kolaylıklarla dolu bir yaşam yolu çizebiliriz.

 

-Neden bilinçaltı temizliği yapılması gerekiyor?

Bizler korku duygusuyla doğmuyoruz. Bebeği babası havaya attığında korkar mı? Güler; korkusu yoktur; babasına güvenir. Korku, utanma,  gibi duygular daha sonra öğrendiğimiz şeylerdir. İnsanlar kendini negatif duygular ile sabote ederler. ‘’Ben beceriksizim. Ben Matematiği çözemem, anlamam. Sınavlardan korkuyorum. Hafızam iyi değil; isimleri aklımda tutamam. Çok sinirliyim. Öfkemi kontrol edemem vb…’’  İşte bu olumsuz düşünce kalıplarını kendimiz oluşturabildiğimiz gibi, ailemizden çevremizden de alıp bilinçaltına atabiliyoruz. Bu olumsuz kalıplar günlük yaşantımız içinde sürekli önümüze gelir ve hayatımızı zorlaştırır. Matematik sınavında yine başarısız olursam korkusunun neticesi mutlaka heyecanlanmak, yapamamak ve başarısız olmaktır. Çünkü bu korkuyla beraber beynimizde canlanan resmi bilinçaltı hedef olarak alır ve hedefe doğru hareket eder. Yani bilinçaltı başarısızlığı hedef algıladığı için ona yönlendirir beyni. İşte bundan kurtulmanın yolu beyni yeniden programlamak yani beyni formatlamaktır.

 

-Peki, bu nasıl yapılıyor?

Her olumsuz düşünce kalıbının köküne inip buna sebep olan olayı buluyoruz. Orada hissedilen olumsuz duyguların ve yaşadığı olayın kişiye nasıl bir kazanç sağladığını tespit ediyoruz. Sonra bilinçaltının yayın yaptığı, çalıştığı frekans olan, beyin frekanslarından thetayı kullanarak negatif düşünce kalıbını pozitif düşünce kalıbı ile yer değiştiriyoruz. Bizi bloke eden, sabote eden olumsuz bilinçaltı kayıtlarımızı kas testi ile tespit edebiliyoruz. Yapılan bu değişikliği de Kinesiyoloji Kas testi ile danışana gösteriyoruz.

 

-Bilinçaltını yeniden düzenlemek için hangi teknik yöntemi uyguluyorsunuz?

ThetaHealing tekniğini uyguluyoruz. ThetaHealing, beynimizin çalıştığı 5 frekanstan biri olan thetada gerçekleşen derin bir meditasyon ve şifa yöntemidir. Bu teknikle sadece olumsuz düşüncelerinizden kurtulmakla kalmaz aynı zamanda sözel becerinizin artması, performansınızın yükselmesi, sağ ve sol beyninizin aktif çalışarak dengeye gelmesi, stresin-kaygının-endişenin giderilmesi, ağrıların azalması, endorfin salgılanmasını harekete geçirdiği için coşkunun ve yaratıcılığın artması da söz konusudur.

 

 

-Theta Healing ile olumsuz düşünceyi nasıl buluyorsunuz?

Bilinçaltı temizliğinde geçmişteki bir şeyi silmek diye bir şey yoktur. Yaşadığınız olumsuz olay sonrası sizin hissettiğiniz duygular değiştirilir. Örneğin okulda öğretmen tahtaya kaldırdı, soru sordu, bilemediniz; utandınız ve sonuç olarak da daha çok çalışmanız gerektiğine karar verdiniz. Bilinçaltı burada şöyle bir olumsuz düşünce kalıbı oluşturur ve bunu kaydeder. ‘’DAHA ÇOK ÇALIŞMAK İÇİN UTANMALIYIM. UTANIRSAM DAHA ÇOK ÇALIŞIRIM.’’ Bu olumsuz düşünce kalıbı bilinçaltında kayıt altına alınır. Bu olay ve alınan kararla her çalışmanız gereken durumda önce utanç duygusunu yaşamaya başlarsınız. Bu olayı silmiyoruz burada hissettiğiniz duyguyu ve aldığınız karar olan olumsuz düşünceyi değiştiriyoruz.

 

-Para- maddi sorunlarda ya da kilo ile ilgili sorunlarda bu yöntem etkili oluyor mu?

Bugüne kadar bize gelen her konuda bu tekniğin çok etkili olduğunu ve harika geri bildirimler aldığımızı söylemeliyim. Örneğin maddi olarak sürekli problemler içindesiniz. Bu tıkanıklığa neden olabilecek sizi kıtlık bilincine sokan düşünce kalıbının ne olduğunu, ilk olarak nerede bu düşünceyi kabul ettiğinizi buluyoruz. Bunun için bilinçaltına bir yolculuk yapıyoruz. Örneğin bilinçaltınızda şöyle olumsuz kalıplar bulduk:    ‘’Para zor kazanılır. Çok para haramsız kazanılmaz. Çok para kazanırsam herkes benden borç para ister. Para insanları bozar. Para geldiği gibi gider.’’ Bunları şu pozitif düşünceler ile değiştiriyoruz:  ‘’Ben kolaylıkla para kazabilirim, para sevgi enerjisidir. Helal yoldan da çok para kazanmayı hak ediyorum. Burası zengin bir evren ve hepimize yetecek kadar bolluk var. İstediğim her şey bana kolay ve zahmetsizce geliyor. Maddi manevi zenginliğim her geçen gün artıyor.’’ Örneğin, çok yemek yemekle ilgili bir düşünce kalıbınız varsa, “Ben yemek yiyerek mutlu oluyorum. Aç kalmamak için çok yemek yemeliyim.’’ diyebilirsiniz. O zaman bilinçaltı mutluluğu yemek yemekle eşleştirmiş ve açlık, kıtlık bilinci oluşturmuş demektir. Bu düşünce yerine; ‘’Mutluluğun Yaratan tanımını biliyorum. İdeal bedenimin ihtiyacı kadar yer ve mutlu olurum. Az yiyerek kalkıyorum ve kendimi hafif hissediyorum. Kendimi seviyor ve ihtiyacım kadar besleniyorum.’’ Kalıplarını yerleştirmek gerekecektir.

 

-Son olarak Mesajınız nedir?

Bilinçaltı gerçekle hayali ayırt edemez. O yüzden hayal etme – imajinasyon ile istediğiniz şeyi bilinçaltına öyleymiş gibi inandırabilirsiniz.  Şunu her zaman hatırlamanızı rica ederim ki; bilinçaltınız süper zekâdır, fakat saftır! Onu kolayca istediğiniz şeye inandırabilirsiniz. Tabii ki siz isterseniz…

 

Eskişehir’de yaşamaktan memnun musunuz?

Başta Şehrimin insanı olmak üzere insanların hayatlarına pozitif yönde dokunmaktan dolayı mutluyum. Eskişehir, yaşamayı seçtiğim tek şehir…

 

Teşekkürler, her şey gönlünüzce olsun.

Paylaş