DENGELİ HAYAT - SAKARYA GAZETESİ RÖPORTAJ

  1. Kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba; 76 Eskişehir doğumlu, fanatik bir Eskişehirliyim J  Bir kız annesiyim. Meslek hayatımda 20 yılı bitirdim. 3 üniversite 3 ayrı bölüm okudum (Gıda mühendisliği, İşletme, Klinik Psikoloji).  Aile şirketimizdeki mühendislik ve yöneticilik tecrübelerimin yanında insan psikolojisine merakımla almış olduğum eğitimler akabinde kendi danışmanlık şirketimi kurdum.  Gıda Yüksek Mühendisliği ile birlikte eğitmenlik görevimi de sürdürüyorum.

  1. Sağlıklı Yaşam nedir?

Dünya Sağlık örgütünün ifadesi şudur ki; Sağlık, bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Hem bedenimizin hem ruhumuzun hem zihnimizin sağlıklı olması yaşamımızı pozitif yönde etkileyecektir. Aksi halde hem ruhsal hem fizyolojik hastalıklarla mücadele başlar.

  1. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için neler tüketmeliyiz?

En önemlisi su; günde en az 2 lt tüketmeliyiz.  Besin değeri yüksek gıdalar, antioksidan ( C vit., E vit. gibi) içeren gıdalar, kırmızı ve mor meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, ceviz, fındık, vücudumuzun üretemediği mutlak almamız gereken omega 3 yağ asidini içeren soğuk su balıkları olmazsa olmazımız.

  1. Neden antioksidan içeren besinler tüketmemiz gerekir?

Antioksidanlar, vücudumuzdan toksinlerin temizlenmesini sağlar; kan dolaşımını arttırır; insan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin sebep olduğu tüm rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korur. Serbest radikaller nerede bulunursa, orada bulunan hücreler ve dokular ciddi oranda zarar görür. Örneğin damar yapısında görev yapan hücreye zarar verirse damar sertliği sorunu ile karşı karşıya kalınır.

  1. Mutluluğun yiyeceklerle bir bağlantısı var mıdır?

Evet; mutluluk vücudumuzdaki hormonların miktarıyla doğru orantılıdır. Yediğimiz besinlerle de bu hormon miktarları artabilir. Ceviz, fındık, bal, bakliyat, koyu renk meyveler,   C vitamini içeren besinler, soğuk deniz balığı, triptofan içeren gıdalar, yumurta, badem, süt, muz, fıstık, yulaf; trozin içeren gıdalar, peynir, çikolata, yoğurt yenmeli.

  1. Mutluluk hormonu bize ne sağlar, mutsuzluk nelere yol açar?

Mutluluk hormonlarının  (Serotonin; Dopamin, Oksitosin; Endorfin) yeteri kadar salınmaması depresif, karamsar, öfkeli, üşengeç, unutkan, canı sıkkın, yalnız, sevgisiz, huzursuz, stresli, gergin, isteksiz olmamızı sağlar. Mutluluk en temel duygu aslında. Hepimiz bu dünyaya mutlu olmaya gelmedik mi? J Mutluluk hormonları bize neler yaşatır:  bizi neşeli, canlı, zinde, keyifli, hayata bağlı, kendine güvenli, sevgi dolu, şefkatli, cömert, paylaşımcı, neşeli, rahat, pozitif hissettirir. Egzersiz yapmak, düzenli uyku, yeterli güneş ışığı, C vit. içeren besin tüketimi, müzik dinlemek, evcil hayvan beslemek, hayal kurmak, sevdiklerimize sarılmak, yürüyüş yapmak mutluluk için iyi gelecektir.

  1. Anneler çocuklarının beyin gelişimi için neler yapmalılar?

Beynimizin %60' ı yağdır. Anne karnında bebek annesinin beynindeki omega 3 rezervlerini kullanıyor. Mutlaka hamilelik öncesinde annenin omega 3 desteği alması ve sonrasında da bunu sürdürmesi gerekir. Japonya’da çocuklara doğduğu gibi omega 3 desteği verilmektedir. O halde annelerin çocuklarına beslenme konusunda en büyük görevi vücudun üretemediği omega 3 ü düzenli sağlamak olmalıdır. Bunu soğuk su balıklarından, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzelerden alabilir. Lakin yapılan araştırmalar gösteriyor ki günümüzde yediğimiz gıdalarda besin değerlerinde %90 lara varan kayıplar söz konusu olduğu için hem omega 3 hem multivitamin desteği alınması elzem hale gelmektedir. Ne yazık ki; yediğimiz gıdalarda besin değerlerindeki azalma bizlerin beslenmediğini sadece doymak için yediğimizi ifade ediyor.

  1. Omega 3 neden bu kadar önemli?

Bize gelen çocukların yarısından fazlası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, odaklanamama sorunlarıyla geliyorlar. Burada şunu ifade etmeliyim ki Oxford üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre 15 hafta düzenli omega 3 kullanan çocukların odaklanma – yoğunlaşma yetilerinin arttığı tespit edilmiş. Demek ki omaga 3 kullanımı dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHAB) belirtilerini azaltıyor. Dünya sağlık örgütü günde en az 1000 mg omega 3 alınması gerektiğini de ifade eder.

  1. Okuyucularımıza mesajınız nedir?

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre 4-18 yaş grubu çocukların yaklaşık % 50’sinde beslenme kaynaklı problemler görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü ölümlerin %40 ının sağlıksız beslenmeden kaynaklandığını ve her yıl 2,5 milyon kişinin şişmanlığa bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade ediyor. Dolayısıyla her alanda olduğu gibi, sağlıklı beslenmede de davranış değişikliği yapmak zorundayız! Diyetimizde kullandığımız besin dengesine önem vermeliyiz. Tek düze (Örneğin, karbonhidrat ağırlıklı) beslenmekten kaçınmalıyız. Diyetimizin oranı %55-77 Karbonhidrat %15-30 Yağ % 10-20 Protein şeklinde olmalı. Doğru ve sağlıklı beslenmeyi desteklemesi için besin takviyesi kullanabiliriz. Hayatın her aşamasında olduğu gibi beslenme konusunda da dengeli olmak şarttır. Bu beden bize bir hediye! Ona en güzel şekilde bakmak da görevimiz…

  1. Eskişehir’de yaşamaktan memnun musunuz?

Hem bedensel, hem ruhsal sağlık için yaptığım eğitmenlik ve danışmanlıklardan geri bildirimler beni ziyadesi ile mutlu ediyor. Öncelikle Eskişehirli hemşerilerime katkı sağlamaktan çok memnunum.

 

Paylaş