Öğrenci Koçluğu Röportaj - SAKARYA GAZETESİ

GÖNÜL ÖKTEM ile ''GÖNÜL KONUĞU''NDA BU HAFTA ÖĞRENCİ KOÇU AZİZE YASEMİN PAŞALIGİL’İ AĞIRLIYORUZ.

 

Evet, eğitim ve öğretim çok önemlidir. Çünkü bireyler geliştikçe, ürettikçe toplum da gelişir, üretir, aydınlanır. Bu güzellik de medeniyetin, uygarlığın kapısını açar. Ama bu gelişmede herkesin payı olmalıdır. Aile bireylerinden, eğitimciler, öğretimciler kısacası eğitimi desteklemek için bir el birliği bir yürek birliği gerekir.  Acaba bu güç birliğinin içinde öğrenci koçu nedir? Amacı ve hedefi nedir? Ne gibi katkılar sağlar?

İşte bu konudaki tüm sorularımızı Öğrenci Koçu Azize Yasemin Paşalıgil’e sorduk. Bakın Paşalıgil sorularımızı nasıl yanıtladı; bizleri nasıl aydınlattı:

 

 

-Kolay gelsin. Söyleşimize sizi bir kez daha tanıtmakla başlayabilir miyiz? Bize kısaca Azize Yasemin Paşalıgil’i tanıtır mısınız?

-Teşekkür ederim. Eskişehirli, kadın girişimci ve iş kadınıyım. 18 yıllık meslek hayatımın şimdiki bölümünde AYP DANIŞMANLIK – Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri şirketimi 2014 yılının başında kurarak şirketlere, kurumlara, şahıslara, öğrencilere ve bireysel rehberlik isteyenlere danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermeyi sürdürüyorum. Bilginin sonsuz olduğunu ve hayatta öğrenmeyi hep sürdürmek gerek diye düşündüğüm için üçüncü üniversitemi Klinik Psikoloji alanında tamamlamak üzereyim.

 

 

-Öğrenci koçluğu nedir?

-Öğrenci koçluğu, öğrencilerin özellikle bilişsel, duyuşsal, ruhsal ve zihinsel anlamda kendilerini tanımalarına ve farkındalıklarını sağlayarak başarıya ulaşmalarına destek veren rehberlik ve danışmanlık hizmetidir.

Öğrenci koçluğu çalışması Danışman ile öğrenci arasında kurulan, öğrencinin gelişimini destekleme amaçlı bir güç birliğidir. Öğrencilerin kendilerini tanımaları, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerini, hedef koymalarını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik, yol haritası ve eylem planı yapmalarına destek sağlayan bir hizmettir. 

 

-Koçluğun amacı nedir?

-Bu çalışma öğrencinin; kendini tanımasına, kendisinde geliştirebileceği alanlarla ilgili hedefler belirlemesine, öğrenme becerilerini kazanmasına, organizasyonel beceriler ve sorumluluk duygusu geliştirmesine yardımcı olmak, yaşadığı / karşılaşabileceği problemlerle baş etme becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

 

 

-Peki, hedefi nedir? 

Öğrencilerin kendilerine uygun ve heyecan veren hedefler belirlemesi ve içsel kaynaklarına ulaşmaları; Kendi kararlarını verebilmeleri, kendi yaşamlarının liderleri olmaları için desteklenmeleri; Yeteneklerini, yaratıcılıklarını ve güçlü yönlerini öne çıkarmayı ve doğru kullanmayı öğrenmeleri; Okulunda akademik ve sosyal başarısının yükselmesi; Bedensel, duygusal,  zihinsel ve ruhsal, çok yönlü gelişimlerinin desteklenmesi; Doğru iletişim, kendini ifade etme becerisini kazanması; Sorumluluk duygusu, iç disiplin ve özgüven geliştirmesi;  Motivasyonlarının artması;  Etkin çalışmayı, zamanı değerlendirmeyi öğrenmesi;  Çözüm üretme, problem çözme yeteneklerinin gelişmesi hedeflenir.

 

-Koçluk her öğrenci için geçerli midir?

-Öğrenciler, farkındalıklarını artırarak yetenekli olduğu alanları saptamak ve uygun mesleği seçebilmek; hedef belirlemek ve bu hedefe yönelik eyleme geçebilmek; öğrenmenin kendilerine uygun yöntemini bularak okul başarısını artırmak; öğrendiği teknikleri uygulayarak sınav başarısını artırmak; odaklanma ve konsantrasyon düzeyini artırmak için koçluğa ihtiyaç duyarlar.

 

Öğrencilerimden bazılarının, kendimi tanıyamıyorum, kendimi ifade edemiyorum, hemen sıkılıyorum, odaklanamıyorum, aklım dersten başka konulara gidiyor, korkuyorum, çok heyecanlanıyorum, çalışıyorum ama sınavda unutuyorum, ders çalışmayı bilmiyorum, çalıştıklarımı hatırlayamıyorum vb. inançları var. Bu noktada öğrenci, koçluk hizmetine ihtiyaç duyuyor.  Yani öğrenciler kendini ayakta tutacak, teşvik edecek birine gereksinim duyuyorlar.

 

 

-Peki, nasıl koç olunur? Eğitimi var mıdır? Bir deneyim midir?

 -Mutlak ki eğitim gerekmektedir. Çok sayıda kurum ve kuruluş (üniversite, akademi,  eğitim merkezleri vb.) koçluk eğitimini veriyor. Burada bir insanın hayatı, geleceği de söz konusu olduğundan onun iç dinamikleriyle ruhsal ve bütünsel olarak yaşam yolunda keyif, mutluluk, huzur, sevgi, anlayış, içinde bir yaşam sürmelerinin de desteği verilmesi gerekiyor. Sadece öğrenci koçluğu eğitimi almanın yeterli olmadığını düşünüyorum.

 

Koçluk hizmeti için eğitim alınması ve hatta bunun bilimsel bir alt yapı üzerine inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum.  Ben çocuklarla çok iyi anlaşıyorum o yüzden öğrencilere koçluk yapabilirim gibi bir inançla, kısa sürede verilen koçluk sertifikalarıyla değil; ciddi sağlam bir alt yapı ve üzerine doğru konularla  (öğrenci koçluğu eğitimi, psikoloji eğitimi (gelişim psikolojisi – bütüncül psikoloji – sosyal psikoloji – sağlık psikolojisi vb.) , sosyoloji eğitimi, kişisel gelişim eğitimleri, Algısal Davranış Kontrolü eğitimleri) eğitim alarak bir inşa söz konusu olmalıdır kanaatindeyim.

 

 

-Günümüzde öğrenci koçluğu hangi noktada? Ne dersiniz?

-Türkiye’de koçluk kavramı 2000 li yıllarda popülerlik kazanmaya başladı ve her geçen günde yaygınlaşıyor.

 

 

-Mesajınız nedir?

-Bütüncül öğrenme metoduyla geliştirdiğimiz öğrenci koçluğu uygulamalarımızın aileler yönünden de önemi büyüktür. Burada öğrenci, anne- baba, eğitim kurumu bu sürece dâhil edilerek çocuğun geleceğini planlamada destek olmak başarıyı getirmektedir. Zira bilinmektedir ki ebeveynin davranış ve yaklaşımı, çocuğun başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü başarı sadece öğrencinin değil, ailenin de içinde olduğu bir takım oyunudur. 

 

Dolayısıyla özellikle ebeveynlere çocuklarının bireysel özellik ve yeteneklerini gözlemlemeleri, onları hayatın bir yarış değil, hem öğrenip hem eğlenilecek ve çalışılarak da kolaylıkla hedeflerine, başarıya ulaşabilecekleri konusunda destek olmalarını rica ediyorum. Ebeveynler kendi yapamadıkları hayallerini çocukları üzerinden gerçekleştirmeye çalışmasınlar; kardeşler arasında, diğer arkadaşları arasında bir kıyasa girmesinler. Onlara İNANSINLAR ve GÜVENSİNLER. Her çocuk, her birey özel ve değerlidir.

 

 

 -Eskişehir’de yaşamaktan memnun musunuz?

-Eskişehirli olarak burada yaşamaktan, her anlamda mutluluk duyuyorum. Aynı zamanda öğrenciler için paha biçilmez güzellikte olan şehrimiz öğrencilerle iç içe yaşamamıza da olanak tanıdığı için öğrenci koçu olarak bana farklı ve güzel deneyimler sunuyor :) Tüm öğrencilerim bu yıl üniversiteyi kazandıkları için onlarla da gurur duyuyorum.

 

Paylaş