SAKARYA BÖLGE VİZYON DERGİSİ RÖPORTAJ

Yasemin Paşalıgil kimdir, kendinizden bahseder misiniz?

 1976 Eskişehir doğumluyum. Üniversite yıllarıma kadar eğitimimi Eskişehir’de sürdürdüm. 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olur olmaz aile şirketimiz olan Paşalıgil Süt Sanayi Ltd.Şti’inde çalışmaya başladım. 2001 yılında aynı üniversitenin Tarım Ekonomisi bölümünde Gıda İşletmeciliği ve Ekonomisi üzerine yüksek lisansımı tamamladım. 17 yıl boyunca gıda mühendisliği, yöneticilik, işletmecilik yaptıktan sonra aile şirketimizin yönetimini erkek kardeşime bırakarak kendi şirketimi kurdum. AYP Danışmanlık-Kişisel Gelişim Merkezi’mde Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanı olarak bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmetleri veriyorum. Aynı zamanda St.Clements Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Alanında Yüksek Lisans yapıyorum. Bir kız annesiyim.

 

- Gıda yüksek mühendisliğinden Kişisel ve Ruhsal Gelişim Danışmanlığına nasıl geçiş yaptınız? Sizi buna yönlendiren durum neydi?

 Aile şirketimiz gıda sektörü içindeki en meşakkatli alan olan süt ve ürünleri üretimi üzerine hizmet vermekte. Ben de hem alaylı (peynir ustası) hem okullu (gıda müh.) olarak yıllarca yoğun bir iş temposuyla çalıştım. Babamın ölümü sonrası kendimi ve yaşamı daha çok sorgulamaya başladım.     35. yaşım; hayatımda yeni bir kader ayrımını getirdi. Ben bir dilek tuttum. Özüme yolculuk yaptım ve Yasemin’in içinde AZİZE’yi buldum. Yani artık iki adım var: Azize Yasemin.

Bu Ruhsal gelişim yolculuğumda aldığım eğitimler ve çalışmalarla insanlık için neler yapmam gerektiğini ve asıl görevimin ne olduğunu hatırladım… Hayat amacımı bulmamı sağladı. Hayatıma hediyeler, değişimler, güzellikler peşi sıra geldi ve gelmeye devam ediyor… Şimdi sorunlarına çözüm bulmam için başvuran danışanlarıma yaptığım danışmanlık ve koçluk hizmetleriyle aslında kısaca şunu yapmış oluyorum; kıyıya vuran denizyıldızlarını alıp iyileştirip yeniden okyanusa-yaşamlarına ulaştırmak… İnsanların geleceğine IŞIK tutmak benim amacım.

 

- Danışmanlık hizmetlerinizden detaylı bir şekilde bahseder misiniz? 

 Kişiler, evlilik içi (eşler arası ve aileler arası) anlaşmazlıklar, parasal sıkıntılar, iş yeri ilişkilerinde anlaşmazlıklar, işteki başarısızlıklar, yaşamsal kaygılar, gelecek endişesi, yalnızlık korkusu, aldatılma ve terk edilme, anne-baba ilgisizliği ve sevgisizliği, kendini yetersiz hissetme, stresi kontrol edememe, pişmanlıklar, nefret, öfke ve kızgınlık duygularıyla baş edememe, mutsuzluk, tırnak yeme, saç koparma, kilo verme, sigarayı bırakamama, kendini ve yaşamı sevmeme gibi pek çok sorunla bana başvurabiliyorlar. Yaptığım çalışmalarla bu sorunların temel kaynağını buluyor ve çözüm yöntemlerini danışanıma birebir uygulatarak nihai sonuca gidiyoruz. Elbette bu bir süreç; danışanımı da bu çözüm yoluna dâhil ediyorum. Bir süre sonra neler yapması gerektiğini, düşünlerini nasıl yöneteceğini öğreniyor ve hayatına geçirdiğinde yeni bir yaşam şekli kazanıyor.

 

Öğrenci koçluğu çalışmalarımda, ilk ve ortaokul, lise, üniversite öğrencilerime stres kontrolü, sınav kaygısı, korkular ve heyecanı kontrol altına alma, hedef belirleme, özgüven eksikliği, başarısızlık, plan yapma zorluğu, ders çalışmaya engel olan düşünceleri belirleme ve iyileştirme, odaklanmayı sağlama, iletişim (arkadaş-anne-baba vs.) sorunları, yeteneklerini keşfetme ve hayata geçirme, kendini doğru ifade etme vb. konularda rehberlik hizmeti veriyorum.

Bizim farkımız Klasik öğrenme sistemi kullanmayışımız. Holi –bütüncül öğrenme metoduyla öğrenci- okul-aile üçgeninde çalışmalar yapıyorum.

 

Danışanlarımla bireysel çalışmalarımın yanı sıra daha çok kişiye ulaşıp faydalı olmak adına seminerler hazırlıyorum. Bu bağlamda Eskişehirli Kadın Girişimcilere  ''GELECEK SİZ-SİNİZ'',  Uludağ Üniversitesi Kariyer Günlerinde öğrencilere ''GELECEĞİ PLANLAMAK'',  ESMMO üyelerine, ''KARİYERİME ADIM ADIM'', Kız Meslek Liselerine ''Liseler girişimcilik yolunda – GELECEĞİMİ YARATIYORUM'' ;  Uludağ Üniversitesi Tomurcuk şenliklerinde sektörle buluşma günlerinde ''HAYAT DENEN PENCERE-GİRİŞİMCİYİM'' seminerlerini sundum. 

Kurumsal olarak şirketlere İş Hayatında Motivasyon, Stresle Başa Çıkma, Beden Dilini Doğru Kullanma, Kendi Gücünü Ele Alma, Takım Çalışması, Etkili İletişim, Kurum içi İletişim, Kurum Kültürü Oluşturma, Aile Şirketlerinin Sorunlarına Çözüm Önerileri, Zaman Yönetimi ve pek çok konuda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

 

- Hedef kitleniz kimlerdir?

 Hedef kitlem oldukça geniş. 7’den 70’e her yaş grubu danışanım var. Örneğin; odaklanma ve konsantrasyon sağlama meditasyonlarımı hem yetişkinlere hem çocuklara uygun formatta yapıyorum. Bugüne kadar en genç danışanım 6; en yaşlı danışanım 65 yaşında idi.

 

- Ağırlıklı olarak hangi konularda danışmanlık hizmetleri vermektesiniz?

 Spiritüel (Ruhsal) Yaşam Koçluğu, Kuantum Drama Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Rüya Analizi & Yorumu,  Kuantum Düşünce Sistemi, Esma-ül Hüsnalar ile Bilinçaltı Temizliği, Regresyon, Derin Düşünme, NLP, Reiki, İlahi Dokunuş, özel meditasyonlar; kurumsal eğitimler(bir önceki soruda açıklamıştım), seminerler…

 

- 16 Ekim’de başladığınız Tasavvuf Okulu projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

 Kendim eğitimler vermemin yanı sıra Türkiye’de konusunda uzman değerli hocalarla, eğitmenlerle de birlikte çalışıyorum. Onları Eskişehirlilerle buluşturarak, eğitimler düzenleyerek bilgilenilmesini sağlamaya çalışıyorum. Bu bağlamda Tasavvuf ve Kuantum konusunda değerli hocamız Murat Tulga Buyruk’la birlikte Tasavvuf Okulu projemizi hayata geçirdik. İlk iki dersimizi geride bıraktık. Toplamda 30 hafta sürmesini planlıyoruz. Her Perşembe günü, gündüz ve akşam olmak üzere iki sınıf halinde derslerimiz devam ediyor. Bu okulda Tasavvufun Kuantum ile birleştiği noktada samimiyetle hakikati arayan, düşünen insanların alacağı öğretiler anlatılıyor. Yani ilimle bilimin birleştiği gerçek öğretilerle kişiler SİSTEMİ ve KENDİLERİNİ öğrenmiş oluyorlar. İsteyen dilediği derste bizimle birlikte olabilir. Katılımla ilgili detaylı bilgi için bize ulaşmaları yeterli.

 

- Sosyal Girişimci Başarı ödülü aldınız. Bundan bahseder misiniz?

 Metro Toptancı Market, Capital ve Ekonomist dergilerinin katkılarıyla sosyal veya çevresel açıdan fark yaratan projelere imza atmış sosyal girişimcilere verilen bir ödül bu. Ben de Metro Sosyal Girişimci Ödülleri 2014 'e kurduğum yeni şirketim AYP Danışmanlık - Kişisel Gelişim Merkezi adına ve ‘’SEN HİÇ DENİZYILDIZI OLDUN MU?’’ isimli Yaşam hikâyemle katıldım.

350 katılımcının arasından Serbest Meslek Ofisleri kategorisinde finale kaldım.
''Gönül verdiği iş ile sosyal sorumluluk bilincini birleştiren ve topluma değer katanların ödülü''
olarak adlandırılan bu yarışmada kadınlar, gençler ve çocuklar üzerine yaptığım gönüllü eğitim ve projeler takdir buldu ve BAŞARI Ödülüne layık görüldüm.

 

- Danışmanlık hizmetlerinin gerekliliği konusundaki yorumlarınızı alabilir miyiz? 

 Hayatınıza hep benzer deneyimleri ve kişileri çekiyorsanız; Bolluk-bereket ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız; İçinizde bir boşluk ve pişmanlık duygusu varsa; Yaşamdan zevk almıyorsanız; Uzun süreli bunalım yaşadıysanız; Evlilik sorunları ya da ikili ilişkilerinizde sorunlar yaşıyorsanız; Evlenmekle ilgili endişe ve korku yaşıyorsanız; Terk edilme, ayrılık, aldatılma ve yalnız kalma korkuları yaşıyorsanız; Yaşamın içinde istediğiniz hayatı yaşayamadığınızı düşünüyorsanız; Duygu ve düşüncelerinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız;  Konsantrasyon – Odaklanma sorunları yaşıyorsanız; İletişim sorunları yaşıyorsanız; Özgüven eksikliğiniz varsa; Başarısızlık korkunuz varsa; Gelecek kaygısı, endişesi taşıyorsanız;  Kariyerinizle ya da iş bulmayla ilgili sorunlarınız varsa; Hayallerinize ulaşmak için geç kaldığınızı düşünüyorsanız; Sınava hazırlanıyor ve stresi- korkuyu- endişeyi bir türlü aşamıyorsanız; Pişmanlık, yetersizlik, stres, nefret, öfke ve kızgınlık duygularıyla baş edemiyorsanız; Her şey yolunda fakat bir türlü mutlu hissetmiyorsanız; Hayatımı kaliteli ve değerini bilerek yaşamak istiyorum diyorsanız; ARTIK UZMAN BİR DANIŞMANDAN DESTEK ALMANIN ZAMANI GELMİŞ DEMEKTİR.

 

 -Yazarlık yönünüz için neler söyleyeceksiniz?

  Hayata dair yazılarımı okuyucularla buluşturmaya Eskişehirliyim Kültür Sanat sitesinde 2011 yılında başladım. Ardından bu sitenin dergisinde köşe yazarlığı ve nihayetinde editörlüğünü de yaptım. Şimdi Eskişehir Anadolu Gazetesi’nde  ‘’Yaseminle Yaşama Dair’’ isimli köşemde makalelerimi paylaşıyorum.

Aynı zamanda Gıda Gündemi dergisinde de kişisel ve ruhsal gelişim üzerine yazılar yazıyorum.

Yeniden hayata gözler nasıl açılır, eski kalıplar nasıl geride bırakılır, yüklerden nasıl kurtulunur, hayata nasıl merhaba denir, yanlış inanç kalıplarından kurtulup hayata nasıl neşe ve sevinçle bakılır, gelecek planı nasıl yapılır, başarı, kariyer, mutluluk, huzur, sevinç, bolluk, bereket, .... ve daha pek çok konuda yazdım, çizdim, anlattım... Ve hala bir kişi bir cümlemden etkilenir de onun hayatına faydam dokunabilir diye yazmaya devam ediyorum.

 

- Yeni projeleriniz neler?

 Önümüzdeki günlerde yeni eğitim programlarımız başlıyor olacak. Kuantum Touch; İlahi Dokunuş (Deeksha); NLP uygulayıcılık eğitimleri; Öğretmenlerin öğrencilerine; Velilerin çocuklarına nasıl Öğrenci Koçluğu yapabileceklerini öğreteceğimiz eğitim programı; Aile şirketlerine yönelik strateji ve gelecek planlama eğitim programı.   

Eğitim başlı başına önemli bir konu.  Çünkü bir işi yapmak için aldığınız eğitimlerin dışında da kendi gelişiminiz için adımlar atarsanız büyürsünüz.  Büyürken de bir başak gibi eğilirseniz olgunlaşmış olursunuz. Yıllarca hem mesleğimle, hem de şu an yaptığım koçluk çalışmalarımla ilgili pek çok eğitim aldım. Daha faydalı olmak için öğrenimime devam ediyorum. Kilinik Psikoloji alanında master yapıyorum. Özellikle kadın ve çocuklar ilgili çalışmalar sürdürdüğüm için tezimi de bu alanda yazmayı planlıyorum.

-Bize son olarak neler söylemek istersiniz? 

 Kendinizi tanıyın, kendinizle barışın, kendinizi sevin. Affetmeyi bilin. Şükürle güne başlayın. Seçimlerinizde hayr ve güzellikleri rehber edinin. HAKkınıza sahip çıkın. Sevgi dilini kullanmayı seçin. Duyarlı olun. Çocuklara özen gösterin. Sevin. Yaşamı önemseyin. İyilik yapın. Dua edin(Özellikle başkaları için). Merak edin. Dinleyin. Karşınızdaki kişiyle konuşurken gözlerine bakın. Önünüze konan her bilgiye doğrudur diyerek hemen inanmayın. Okuyun, araştırın, sorgulayın.

 

 Ben kendi adıma büyük mutluluklar yaşıyorum. Bir insanın hayatında güzelliklere sebep olmak; ufak bir dokunuşla muhteşem dönüşümleri yaşamalarına vesile olmak sahip olduğum bir servet. Her geri bildirimde hayr dua almak, iyi ki varsını duymak, teşekkür mektupları, mailleri, mesajları almak benim için hayat amacımı gerçekleştirmenin huzuru ve mutluluğu demek… Dilerim herkes böylesi güzel mutlulukları yaşar…

 

Paylaş