SAKARYA GAZETESİ - GÖNÜL ÖKTEM RÖRORTAJI

1.KENDİNİ TANITIR MISIN?

  1976 Eskişehir doğumluyum. Üniversite yıllarıma kadar eğitimimi Eskişehir’de sürdürdüm. 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2001 yılında aynı üniversitenin Tarım Ekonomisi bölümünde Gıda İşletmeciliği ve Ekonomisi üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Halen St.Clements Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında Yüksek Lisans yapıyorum.

Aile şirketimizde 17 yıl hem mesleğimi icra ettim hem yöneticilik yaptım. Kendi firmamızda çalışmamın yanı sıra ‘’Beyaz Zambak’’ projesinde proje koordinatörü ve gıda denetmenliği; özel bir yemek sanayi firması bünyesinde Bursa Devlet Hastanesi Proje Müdürlüğünü yaptım.

Üç yıl önce Eskişehirliyim Kültür Sanat sitesinde ve dergisinde makale yazmaya başladım. Aynı derginin editörlüğünü sürdürdüm. Şimdi Eskişehir Ticaret Borsası dergisinin editörlüğünü yapıyorum ve gazete köşe yazarlığını sürdürüyorum.

Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve Genç Girişimciler Kurulu üyesiyim. Kadınlarımızın iş hayatında daha çok yer almaları; gençlerimize gelecek planlarında girişimci ruhlarını öne çıkarmaları için yol gösterici faaliyet ve etkinlikleri yapıyoruz. Ticaret Borsası Disiplin Kurulu Başkanlığını sürdürüyorum.

Kendimi keşfetmek üzere çıktığım yolculukta bir gün hocam bana elimde çok sağlam bir özgeçmişim olduğunu, bu donanımlarımla ve üzerine katacağım koçluk eğitimlerimle artık rehber olmamın zamanının geldiğini söyledi. İlim ve bilimi birleştirmek gerektiğine inancım her zaman vardı. Aldığım eğitimlerle, yaşamsal tecrübelerimi, kuantum biliminin içselliğini, Kur’an-ı Kerim’in rehberliğini ve öz’ümle birlikte rehberlik etmek için yola çıktım. Kurduğum şirketimle şimdi hem bireysel, hem kurumsal danışmanlık hizmetleri veriyorum.

Bana armağan olarak verilen Ayşebahar’ın annesiyim.

 

2.YAŞAM KOÇU NEDİR?

  Yaşam Koçu, kişinin aslında özünde var olan içsel gücünü ortaya çıkarmasına rehberlik eden kişidir. Danışanın kaygı, endişe ve korkularını, yaşam standartlarını alt üst eden negatif inanç kalıplarını, fiziksel hastalıklarının ruhsal temelli sebeplerini, blokajlarını fark etmesini sağlayarak arzuladığı hedefe ulaştıracak yöntemleri uygular. Böylelikle kişilerin öncelikle kendilerini tanımalarını sonra da kendilerine en uygun yolu seçip bu yolda en verimli şekilde ilerlemeleri için destek olur. Bir örnekle açıklayayım.

“Bana bisiklete binmeyi öğretir misiniz?” diyen birine Yaşam Koçu şunu söyleyecektir: “Tamam, bisiklete otur ve pedalları çevirmeye başla. Sen kendi kendine binmeyi başarana kadar, yol boyunca seninle birlikte yürüyeceğim.”

 

3. SİZİN YAŞAM KOÇU OLARAK AMACINIZ VE HEDEFİNİZ NEDİR?

    Kişilerin iş, kariyer, aile, sağlık konularında yaşamış oldukları sıkıntıların ve çözüm bulunmadıkça tekrar tekrar yaşanılan durumların içinden nasıl çıkılacağını göstermek; bir nevi karanlıktaki insanların içlerine güneşin doğması için perdeleri açıyorum diyebiliriz. Bunu da; kişilerin bilinçaltındaki negatif duygu ve düşüncelerini temizleyerek;  kendi ‘’OL’’ma yolculuklarında ve öz benlikleriyle kaderlerini yaşamalarında rehberlik ederek;  iç ve dış dünyalarını dengelemeye yardımcı olarak; hayatlarına küçük dokunuşlarla mucizelerin nasıl yansıdığını göstermeye çalışarak;  hayalleri ve hedefleri doğrultusunda emin adımlarla gitmeleri için gereken gücü, cesareti ellerine almalarını sağlayarak gerçekleştirme hedefindeyim.

 

İç seslerini dinlemelerinin ve inançlarının peşinden gitmelerinin üzerinde duruyorum. Çıkmazlardan aydınlık yollara; kararsızlıktan güzel gelecek planlarına; mutsuzluktan daimi mutluluk kapılarına; gerginlik ve stresten huzur ve dengeye; içsel sınır ve engellerden özgürlüğe uzanan yol için ‘’Mutluluğun Sırrı Yanı Başınızda!’’ diyorum ve danışanlarımın ellerindeki sihirli değneğin kullanma kılavuzluğunu yapmış oluyorum.

 

Amacım,  İNSANLARIN GELECEĞİNE IŞIK TUTMAK!

 

 

4.KOÇLUK ÇALIŞMALARI NELERDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Benim uygulamalarım içinde Spiritüel Yaşam Koçluğu, Kuantum Drama Koçluğu, Rüya Koçluğu(Analizi ve değerlendirme), Öğrenci Koçluğu yer alıyor.

*Rüyaların (rehber olma özelliklerinden dolayı) yaşamımızda önemli bir yeri var. Danışanım bir ya da birkaç rüyasıyla birlikte gelir, rüyasını anlattıktan sonra ilk adım rüyayı doğru analiz etmek, yorumlamak kısmını Rüya Koçu olarak ben gerçekleştiririm ve ikinci adım olan rüyanın söylediği şeyleri yapmak, eyleme geçmek artık danışanımın görevidir. Rüya yorumu sırasında, kişiye ait özel sembolleri belirlerim ve kişinin kendi rüya kitabını oluşturmasını sağlarım. Gerek görürsem eğer, rüyaların içine tekrar girerek, rüyanın kişiye verdiği mesajı anlaması için yol gösteririm. Davranış düzleminde rüyasının yorumunu eyleme geçiren kişiler bir süre sonra hedeflerini ve yaşamsal olarak güzellikleri yaşıyor olurlar.

*Öğrenci koçluğu çalışmalarında, ilk ve ortaokul, lise, üniversite öğrencilerime stres kontrolü, sınav kaygısı, korkular ve heyecanı kontrol altına alma, hedef belirleme, özgüven eksikliği, başarısızlık, plan yapma zorluğu, ders çalışmaya engel olan düşünceleri belirleme ve iyileştirme, odaklanmayı sağlama, iletişim (arkadaş-anne-baba vs.) sorunları, yeteneklerini keşfetme ve hayata geçirme, kendini doğru ifade etme vb. konularda rehberlik hizmeti veriyorum.

Bizim farkımız Klasik öğrenme sistemi kullanmayışımız. Holi –bütüncül öğrenme metoduyla öğrenci- okul-aile üçgeninde çalışmalar yapıyorum.

 

*Ayrıca Esma-ül Hüsnalar ile Ruhsal Okuma, Tekâmül Kaynağı Tespiti, Regresyon(Geçmiş Yaşam Terapisi), Derin Düşünme, NLP, Reiki, İlahi Dokunuş ve özel meditasyonlar uygulamaktayım.

 

 

5.YAŞAM KOÇU KİMLER İÇİN GEREKLİDİR?

  Hayatınıza hep benzer deneyimleri ve kişileri çekiyorsanız; bolluk-bereket ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız; içinizde bir boşluk ve pişmanlık duygusu varsa; yaşamdan zevk almıyorsanız; uzun süreli bunalım yaşadıysanız; evlilik sorunları ya da ikili ilişkilerinizde sorunlar yaşıyorsanız; evlenmekle ilgili endişe ve korku yaşıyorsanız; bir türlü evlenemediyseniz; terk edilme, ayrılık, aldatılma ve yalnız kalma korkuları yaşıyorsanız; yaşamın içinde istediğiniz hayatı yaşayamadığınızı düşünüyorsanız; duygu ve düşüncelerinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız;  genel iletişim sorunları yaşıyorsanız, içe dönükseniz, asosyalseniz; aşırı titiz ve hijyen takıntınız varsa; özgüven eksikliğiniz varsa; başarısızlık korkunuz varsa; gelecek kaygısı, endişesi taşıyorsanız;  kariyerinizle ya da iş bulmayla ilgili sorunlarınız varsa, iş hayatınızda ortağınızla çalışıyor ve sorun yaşıyorsanız;  hayallerinize ulaşmak için geç kaldığınızı düşünüyorsanız, sınava hazırlanıyor ve stresi- korkuyu- endişeyi bir türlü aşamıyorsanız; her şey yolunda fakat bir türlü mutlu hissetmiyorsanız;  hayatımı kaliteli ve değerini bilerek yaşamak istiyorum diyorsanız yaşam koçuyla görüşebilirsiniz.

 

 

6.HERKESİN BİR YAŞAM KOÇU OLMALI MIDIR?

   İnsanoğlu, yaşamının belirli noktalarında bazı çıkmazların içine girebilir. Az önce saydığım durumlarda kişi tek başına çözüm bulamıyorsa evet,  bu noktada bir yaşam koçundan destek almasını önerebilirim.

Yaşam Koçu tüm yaşamınız süresince size eşlik edecek, bütün gününüzü birlikte geçireceğiniz, her sorunda yanınızda bulunduracağınız kişi değildir. Bir türlü içinden çıkamadığınız sorununuzun asıl kaynağını tespit edip size gösteren ve çözüm yollarını sunan kişidir.  Yaşam koçuyla çalışırken sürece danışanda dâhil olur.  Danışana verilen eylem planı çerçevesinde ödevlerini hayatına geçirmeyen, davranış düzleminde uygulamaları yapmayan kişi zaten ilerleme kaydedemez. Bisiklet örneğini hatırlayın. Tek başına başarana kadar yaşam koçu rehberlik etmeye devam eder, sonra danışan o sorunu aşmış ve bisikleti tek başına kullanmayı öğrenmiş olarak hayatını sürdürür.

Bunun dışında bir uygulama şekliyle hareket eden danışmanların - yaşam koçlarının kişiye yarardan çok zarar verdiğini düşünüyorum. Çünkü önemli olan, kişide var olan potansiyeli tekrar hatırlatıp danışanın cüz-i iradesiyle kararlarını vermesini sağlamaktır. Onun yerine karar vermek ya da kendine bağlı kılmak söz konusu olamaz.

 

 

7.GÜNÜMÜZDE YAŞAM KOÇU?

  Pek çok kurum ve kuruluş Yaşam Koçluğu eğitimi vermekte. Günümüzde bilgi kirliliğinin çok yaygın olduğunu da göz önüne alırsak, kulaktan dolma ya da iyice araştırılmadan, Uluslararası standartlarda sertifika vermeyen yerlerden bu eğitimlerin alınmaması taraftarıyım. Hem eğitimin içeriği hem de eğitmen çok önemli. Koçluk mesleğinin standartları 29 Haziran 2013 tarih ve 28692 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Ulusal Meslek Standartlarına dair tebliğ ile belirlenmiş oldu. Koçluk Platformu Derneği  (KPD)  ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği  (UPKD) tarafından hazırlanıp, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından da onaylandı.

 

 

8.EN ÖNEMLİ SORUN NEDİR?

  İnsanların kendini tanımaması. O yüzden ben hep ‘’Kendinize vereceğiniz en güzel armağan içsel keşiftir’’ diyorum.

İçsel dönüşüm çok önemli. Kişinin yaşamsal amacını bilmesi, özüyle işbirliği yapması ve geçmişiyle barışıp geleceğe güvenle yelken açması huzurlu bir yaşam için gerekli.

-Yetişkin bireysel danışanlarımda en çok karşılaştığım durumlar: Evlilik içi (eşler arası ve aileler arası) anlaşmazlıklar, parasal sıkıntılar, iş yeri ilişkilerinde anlaşmazlıklar, işteki başarısızlıklar, yaşamsal kaygılar, gelecek endişesi, yalnızlık korkusu, aldatılma ve terk edilme, anne-baba ilgisizliği ve sevgisizliği, stresi kontrol edememe, pişmanlıklar, nefret, öfke ve kızgınlık duygularıyla baş edememe, mutsuzluk, kendini ve yaşamı sevmeme sorunları.

-Öğrenci koçluğu çalışmalarımda en çok karşılaştığım durumları ise sınav dönemlerinde stres, kaygı ve endişe, başarısızlık korkusu, heyecanı kontrol edememe, ders çalışamama, konsantrasyon bozuklukları, iletişim sorunları, arkadaş çevresince ya da anne-babası tarafından sevilmediğini düşünme, yetersizlik duygusu, saç koparma ve tırnak yeme şeklinde sıralayabilirim.

 

9.MESAJINIZ NEDİR?

  Bize bahşedilen harika bir hayat var. Herkes tek ve özel. Hepimiz BİRden varolduk ve bu birliğe ulaşmak için herkesin üzerine düşen yaşam amacını yerine getirmesi gerekiyor. Kişinin hayat amacını bulması, hem mutluluk kaynağını keşfetmesini hem sevdiği işle uğraşmasını sağlar. İşte böylece hayata sevgiyle bağlanırız. Özünüz ne diyor, iç sesinizi dinleyin. Kendinizi tanıyın, kendinizle barışın, kendinizi sevin. Affetmeyi bilin. Şükürle güne başlayın. Seçimlerinizde hayr ve güzellikleri rehber edinin. HAKkınıza sahip çıkın. Sevgi dilini kullanmayı seçin. Duyarlı olun. Çocuklara özen gösterin. Sevin. Yaşamı önemseyin. İyilik yapın. Dua edin(Özellikle başkaları için). Merak edin. Dinleyin. Karşınızdaki kişiyle konuşurken gözlerine bakın. Önünüze konan her bilgiye doğrudur diyerek hemen inanmayın. Okuyun, araştırın, sorgulayın.

 

Ben kendi adıma büyük mutluluklar yaşıyorum. Bir insanın hayatında güzelliklere sebep olmak; ufak bir dokunuşla muhteşem dönüşümleri yaşamalarına vesile olmak sahip olduğum bir servet. Her geri bildirimde hayr dua almak, iyi ki varsını duymak, teşekkür mektupları, mailleri, mesajları almak benim için hayat amacımı gerçekleştirmenin huzuru ve mutluluğu demek…

 

10.ESKİŞEHİRDE YAŞAMAKTAN MEMNUN MUSUN?

  Eskişehir, doğup büyüdüğüm memleketim. Ülkemde ve Eskişehir’imde yaşamayı seviyorum.

Şehrimizi Cumhuriyetimizin gururu olarak görüyorum. Bu anlamda gönülce ayrıcalıklıyız. Kültür sanat şehri olması beni onurlandırıyor. Lakin bu kadar özel bir şehrin trafik sorununun ivedilikle çözülmesi gerekiyor çünkü şehir büyüyor, kalabalıklaşıyor. Yeni bir sanayi bölgesinin kazandırılması şehrimizin sanayisinin büyümesi için destekleyici olacaktır. Bir diğer yapılması gereken ise daha çok üniversitenin kurulması. Ben gıda mühendisliği olmadığı için Bursa’da okudum ve halen bu bölüm Eskişehir Üniversitelerinde yok. Bence büyük eksiklik çünkü gıda sektörü açısından önemli bir potansiyel şehrimiz.

Ve ben şehrimin üniversitelerinde koçluk dersleri olmasını ve Eskişehirli olarak bu eğitimleri verenlerden olmayı arzu ediyorum.

 

Paylaş