İZMİR GÖZLEM GAZETESİ - GİRİŞİMCİ ve BAŞARILI İŞ KADINLARI GAZETESİ

1. Önce Yasemin Paşalıgil'i biraz tanıyabilir miyiz?

     1976 Eskişehir doğumluyum. Üniversite yıllarıma kadar eğitimimi Eskişehir’de sürdürdüm. 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2001 yılında aynı üniversitenin Tarım Ekonomisi bölümünde Gıda İşletmeciliği ve Ekonomisi üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Kendi firmamızda çalışmamın yanında, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnoksan, Johnson Diversey ortaklığı ile sürdürülen ‘’Beyaz Zambak’’ projesinde proje koordinatörü ve denetçi olarak görev yaptım. Özel bir yemek sanayi firması bünyesinde Bursa Devlet Hastanesi Proje Müdürlüğünü sürdürdüm.

     İstatistiklere göre, dünyada kurulan işletmelerin %80’ini aile şirketleri oluşturuyor. Lakin 100 taneden ancak 3-4 tanesi üçüncü kuşağa geçip yaşamını sürdürenlerden oluyor. Dedemiz yarım asır önce Çalkara köyünde peynir sevdasına başlıyor sonra da oğluyla beraber farklı köylerde uzun yıllar üretim yaparak bu işi büyütüyorlar. 1994 yılında babamız Alaattin Paşalıgil’de, mandıralarını daha modern üretim tesisleri haline getirme arzusuyla şimdiki Muttalip Sanayi Bölgesindeki yerine modern bir tesis kuruyor. 3. Kuşak olarak biz 3 kardeş gelişen teknolojiyi de katarak büyüterek sürdürmekteyiz. Demem o ki, Paşalıgil firması üç kuşaktır aile şirketi olarak o nadir sayının içinde yer alıyor.

 

2. Sizin yolculuğunuz nasıl başladı?

     Mezun olduğum gibi iş hayatına gıda mühendisi olarak adım attım. Üniversitede teorik olarak öğrendiğim mesleğimi, pratikte işin temelini de öğrenmeliyim diyerek, süt üreticilerinden ( köylerden ) sütleri toplamak, analizleri yapmak, fiili olarak sütü öğrenmekle başlamam doğru seçim oldu.

    Üniversitedeyken et, süt ve mikrobiyoloji hocalarımdan asistanlık teklifi almıştım. Ama ben kariyerimi özel sektörde yapmaya karar verdim. Yine de içimde öğretmenlik, eğitmenlik arzum hep kaldı. Ben de bu isteğimi köylerdeki süt üreticilerine özellikle gerçek işi yapan köylü kadınlarımıza daha sağlıklı ve hijyenik süt temin edilmesi ile ilgili eğitimler vererek gerçekleştirmeye başladım.  Ardından kendi işletmemizdeki personelin eğitimleri, staj yapmaya gelen öğrencilerin eğitimleri ve Eskişehir gıda sektörünün genelinde ( unlu mamüller, et, süt, yemek sanayileri başta olmak üzere) personel eğitimleri ile sürdü.

     Gıda mühendisi olarak üretimin her aşamasında bulundum. Peynir sektöründe     ‘’ alaylı’’ tabir edilen ustalar vardır. Ben de peynir ustalık belgemi alarak hem okullu, hem alaylı oldum. Üretime girerek bizzat kendim yıllarca peynir yaptım. Babamız bize ‘’çocuklarınızayedirmeyeceğiniz hiçbir şeyi üretmeyin’’ öğüdü vermişti. Anne olduktan sonra da o sevgi ve merhametle, yiyene şifa olsun niyetleriyle yaptığım peynirleri  ‘’Anne eliyle sizler için yapılmış en doğal peynir’’ sloganıyla sunmaya devam ettik.

     Hem fabrikanın yöneticiliği hem de üretimin sorumluluğunu sürdürürken danışmanlık hizmeti de vermeye başladım. Bir süt işletmesinin kurulumundan başlayarak 3 yıl boyunca danışmanlığını sürdürdüm.

     17 yıllık meslek hayatımın şimdiki bölümünde bir şirket daha kurarak BİREYSEL VE KURUMSAL DANIŞMANLIK hizmetleri vermeyi sürdürüyorum. Erkek kardeşim fabrikanın yönetimini sürdürürken, kız kardeşim satış mağazamızı yönetiyor.

 

3. Peynir ve süt işine girmeye nasıl karar verdiniz?

     Aslında bu benim seçimimden ziyade aile işimiz olduğu için bu alanla ilgili okumam ve sonrasında destek olmam amacıyla başlanmış bir yolculuk oldu. Yani sütün içine doğduk, sütle büyüdük dolayısıyla armut dibine düşer misali bu mesleği seçtik. J

 

4. Rekabet savaşının zırhı biraz da inovasyon, yenilikçi ürün, üretim. Sizde, gıda sektörüne yerinizi yenilikçi ürünlerinizle aldınızBize biraz faliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

     Günlük 20 ton kapasiteli işletmemizde beyaz peynir çeşitleri, tereyağı ve süzme yoğurt üretimi yapıyoruz. Odunpazarı bölgesindeki fabrika satış mağazamızda ürünlerimizle tüketiciyi buluştururken, pek çok yerel marketin yanı sıra İzmit, Adapazarı, İstanbul, Bursa şehirlerine de toptan satışlarımız devam etmekte.

     Türklerin peynirde kendine has bir damak tadı var. Klasik peynirin tahtına diğer peynir çeşitlerinin oturması söz konusu değil. Sonuçta klasik peynir bizim kültürümüzü yansıtıyor. Oldukça maliyetli ve meşakkatli bir iş bunu üretmek. Biz bu kültürü korumaya devam ederken yeni ürünler, farklı tat ve lezzetler oluşturmayı da sürdürüyoruz.

     Kızartılmış Peynir farklı bir lezzet ve sunumla tüketicilerin beğenisini kazandı. Butik olarak ürettiğimiz ürün grubumuz ise ‘’Beyaz Peynirin Renkli Dünyası’’ olarak sunuldu. Bunların içinde Cevizli Paşa, Çörekotlu Mucize, Kırmızıbiber Diyarı, Maydanoz Şifası, Susam Denizi adını verdiğimiz özel siparişle ürettiğimiz ürün grubumuz yer almakta.

     Tereyağı üretiminde de farkımız kültür kullanmayışımız. Direkt sütün yağını alarak krema elde ediyor sonra bundan tereyağı üretiyoruz.

 

5. Paşalıgil, gelecek vizyonunu nasıl çizdi?

     Türk damak zevkine uygun lezzette peynir üretmekten vazgeçmeyi düşünmüyoruz. Bu bizim ayrıcalığımız. Bunun yanında  Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda yaptığımız fark yaratan ürünlerimiz olan Kızartılmış Peynir, Beyaz Peynirin Renkli Dünyası Butik Ürün grubu (Cevizli-susamlı-çörek otlu-kırmızı biberli-maydanozlu ) ile ve yeni ürün yelpazemizle mutfaklarda en çok tercih edilen süt ürünleri firması olmayı hedefliyoruz.

 

6. Yurt dışına açılmayı düşünüyor musunuz? 

     Geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan ile çalıştık. Büyüme hedefimiz doğrultusunda yurtdışı bağlantılarımızı sürdürmeyi düşünüyoruz.

 

7. Ülkemizde kadın girişimciliği ne yazık ki hala istenen seviyeye gelemedi. Siz bu noktada hangi iyileştirilmelerin yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

     TOBB bünyesinde kurulan Kadın Girişimciler Kurulu’nun oluşum amacı da aslında bu arzulanan yüksek seviyeyi sağlamaya yönelik. Çünkü KGK’nın ilk görevi, kurulduğu ildeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek. Sonrasında da kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları yaratmak.

     Kadınlar fıtratları gereği üretkendirler. Bundan dolayı üretmelerini teşvik etmek üzere kadın girişimcileri destekleyen politika ve programların ön plana çıkması gerekir. Her platformda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak, eğitim ve teşvik kolaylığı, kredi kolaylığı sağlanması gerekmekte.

 

8. Kadınlara girişimcilik konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

     İş hayatında kadınların daha çok yer alması lazım. Bunun için öncelikle cesur olmaları gerekiyor. Kadınlarımızın kendi güçlerinin farkına varıp potansiyellerini kullanmak arzusu içinde olmaları lazım. Atak olmalılar; yaratıcılıklarını kullanmalılar;  öngörü ve analiz yapabilme yeteneklerini geliştirmeliler; özgüvenleri yüksek olmalı. Her şeyden önemlisi de yapacaklarına İNANMALIlar. Çünkü inanmak, başarmaktır! Kendilerini iş sahibi olma konusunda yetersiz hissediyorlarsa bununla ilgili eğitim almaları çok kolay. KOSGEB'in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılarak yeni iş fikirlerini hayata geçirebilirler.

     Kadın Girişimciler Kurulu ilk kurulduğundan beri burada hizmet etmekteyim ve ben de kadınlarımıza örnek olmak, önderlik etmek amacıyla 17 yıldır iş hayatımın şimdiki evresinde, yeni iş fikrimi hayata geçirmek üzere bu eğitimi aldım.

     Şimdi benim yeni bir işim var :)))

 

9. Şu anda kişisel gelişim alanında çalışmanızı sürdürüyorsunuz. Bize biraz faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

     Yaşamın güzel ipuçlarını takip etmeyi öğrendiğinizde önünüze serilen renkli bahçeden keyifle geçiyorsunuz. O bahçede hiç bilmediğiniz çiçekler, kuşlar, pırıl pırıl akan sular var. Görmeyi, duymayı, yaşamayı isteyene sunulan harika bir yol!

Ben de 35. doğum günümde bir dilek dilemiştim: "Allahım beni BEN olarak yaratırken beni hangi görev ve amaçla bu dünyaya yolladı isen, benimle ilgili ne düşledin, planladıysan ben onun içinde olmak ve ONU yaşamak istiyorum’’

O benim yüreğimden geçirdiklerimde samimi olduğumu bildiği için hayatıma peşi sıra yeni kapılar açtı; bana rehberlik edecek kişileri tanımamı sağladı.

     İlk durağım rüyalarım oldu: Yıllardır gördüğüm bir rüyamın bana o bahçeyi keşfetmem için gösterildiğini öğrendiğimde hayatım değişti. Öğrendim ki; Kendini Bilen Yaşamı Bilir. Kendimi keşfetme yolculuğuna çıktım. Sevinç, heyecan,  bir o kadar da yarayla dolu bu yolculukta rehberlerimin yol göstermesiyle ikinci durağım Esma-ül Hüsnalar oldu. Hayat sınavlarımı bir bir geçerken hocalarım yaşamsal deneyimlerimi eğitimle bütünleştirip başka insanlara da sunmam, anlatmam, öğretmem gerektiğinin zamanı geldiğini söylediler.  

     Mutluluğa, bolluk-berekete, sağlığa, başarıya, sevgiye, aşka açılan pencereden bu güzellikleri herkes görsün istedim. İşte bundan dolayı yaşama sevgiyle, umutla bakmak, onu tatmak isteyenlere kişisel ve ruhsal gelişim üzerine almış olduğum eğitimler  ( Spiritüel Yaşam Koçluğu, Kuantum Drama Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Rüya Koçluğu,  Esma-ül Hüsnalar ile Ruhsal Okuma, Tekâmül Kaynakları, Kuantum Hipnoz, NLP, Reiki, İlahi Dokunuş ) sonucu yaşam koçluğu ve danışmanlık hizmeti veriyorum.

 

‘’Kendinize vereceğiniz en güzel armağan içsel keşiftir’’

     Kişilerin bilinçaltındaki negatif duygu ve düşüncelerini temizleyerek onların Kendi ‘’OL’’ma yolculuklarında rehberlik etmeye; kişilerin dünyevi ve ruhsal dünyalarını dengelemeye yardımcı olmaya; hayatlarına küçük dokunuşlarla mucizelerin nasıl yansıdığını göstermeye çalışarak bir nevi ellerindeki sihirli değneğin kullanma kılavuzluğunu yapıyorum. J

     Kendi hayalleri ve hedefleri doğrultusunda emin adımlarla gitmeleri için gereken gücü, cesareti ellerine almalarında ve kendi öz benlikleriyle kaderlerini yaşamalarında yol gösterici olmaya çalışıyorum.

     İnsanların iş, kariyer, aile, sağlık konularında yaşamış oldukları sıkıntıların ve çözüm bulunmadıkça tekrar tekrar yaşanılan durumların içinden nasıl çıkılacağını gösterip, karanlıktaki insanların içlerine güneşin doğması için perdeleri açan oluyorum diyebiliriz.

AMACIM, İNSANLARIN GELECEĞİNE IŞIK TUTMAK...

 

‘’Kadın girişimci olmayı sürdürmek gerek!’’

    Almış olduğum eğitimler doğrultusunda Kişisel ve Ruhsal Gelişim Uzmanı – Yaşam Koçu olarak BİREYSEL VE KURUMSAL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ şirketimi kurdum.

     Danışanlarımla bireysel çalışmalarımın yanı sıra daha çok kişiye ulaşıp faydalı olmak adına seminerler hazırlıyorum. Bu bağlamda Eskişehirli Kadın Girişimcilere  ''GELECEK SİZ-SİNİZ'' ,  Uludağ Üniversitesi Kariyer Günlerinde öğrencilere ''GELECEĞİ PLANLAMAK'',  ESMMO üyelerine, ''KARİYERİME ADIM ADIM'' seminerleri verdim. Bu üç seminerimi de sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirdim.

     Kurumsal olarak şirketlere İş Hayatında Motivasyon, Stresle Başa Çıkma, Beden Dilini Etkili Kullanma, Kendi Gücünü Ele Alma, Takım Çalışması, Etkili İletişim, Kurum içi İletişim, Kurum Kültürü oluşturma, Liderlik ve pek çok konuda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

 

 

‘’Sevgi dilini kalemde tüttürmek’’

 

    Çocukluğumdan beri yapmayı en çok sevdiğim şey, yazmak. Dolayısıyla yazmak benim için bir tutku. Kalem ve kâğıtlarımla üçüz gibi yaşarım hayatı. JJJ Hayata dair yazılarımı okuyucularla buluşturmaya Eskişehirliyim Kültür Sanat sitesinde 2011 yılında başladım. Ardından bu sitenin dergisinde köşe yazarlığı ve editörlüğünü sürdürdüm. Şimdi Eskişehir Anadolu Gazetesi’nde  ‘’Yaseminle Yaşama Dair’’ isimli köşemde yazılarımı paylaşıyorum.

 

10. Esma-ül Hüsnalar ile Ruhsal Okuma nedir?

     Esma-ül Hüsna; Yaratan’dan bizlere en güzel hediye. Yalnız, çaresiz, güçsüz olmadığımızı hatırlatmak için Tekâmül Kaynakları ve Esma–ül Hüsna bilgisi bize yol gösterir. Her bir isim anlamı ile yaşamımıza mucize katıyor. Zikirle kim olduğumuzu ve aldığımız nefesin kaynağını hatırlıyor ve hücresel düzeyde değişim sağlamış oluyoruz. Yaşamımızdaki gerçek dönüşüm, Yaratan’ın bu isimlerinin anlamını hayata geçirdiğimizde yani eyleme döktüğümüzde gerçekleşiyor.

 

11. İsimlerin anlamlarını hayatımıza nasıl aktarabiliriz?

     Esma –ül Hüsnalar ve hizmet melekleriyle uyumlama çalışması aracılığıyla, enerji düzleminde hangi Esma’nın eksikliği sizde var ise o ortaya çıkıyor. Kişiye bu çalışma ile hayat amacı, hayat amacının gerçekleşmesini engelleyen tohum korku belirleniyor. Ardından yapması gereken eylem planları çıkarılıyor. Kişiler, Esmaları zikredip, davranış düzleminde uygulamalarını yaparlarsa hayatlarında mucizeleri yaşamaları mümkün.

 

12. Aynı zamanda Rüya koçusunuz. Peki, rüyalarla nasıl rehberlik ediyorsunuz?

     Rüyalar, kişisel gelişimimizin en önemli parçasıdır ve yüksek benliğimizin seçimlerini anlatır. Bazı rüyalar bizim için Rehber yani Mesaj niteliği taşır. Rehber rüyalar bize ’’ne‘’ ve ’’nasıl’’ sorularını sordurarak hayat amacımızı anlamamızda ve Tanrısal kaynaktan geldiği için de yüksek benliğimizle iş birliği kurmamızı sağlar.

    Önemli olan birinci adımda rüyayı doğru analiz etmek, yorumlamak sonra da o yorumu hayata geçirmek gerekir. Rüya yorumu sırasında Rüya Koçu, kişiye ait özel sembolleri belirler ve kişinin kendi rüya kitabını oluşturmasını sağlar. Rehber rüyalardaki semboller, hayata nasıl baktığımızı ve yaşamı nasıl yorumladığımızı gösterir. Korkularımızı, kaygılarımızı ve aslında ruhsal anlamda seçimlerimizi…

Gerek görüldüğünde, rüyaların içine tekrar girilerek, rüyanın kişiye verdiği mesajı anlaması için yol gösterilir. Davranış düzleminde rüyasının yorumunu eyleme geçiren kişiler bir süre sonra hedeflerini ve yaşamsal olarak güzellikleri yaşıyor olurlar.

Buradan da anlaşıldığı üzere, yapmış olduğumuz çalışmalar, yorumlamak, yol göstermek değil sadece.  Uygulamalara danışanı da dâhil ederek eyleme geçmenin gücünü fark ettiriyor ve geleceklerinde hedeflerine, hayallerine ulaşmalarını kolaylaştırıyoruz.

 

13. Pek çok kişi Reiki’yi biliyor; siz de Reiki Materisiniz. Ama asıl İlahi Dokunuş uygulaması nedir, ne fayda sağlar?

 

      "İlahi Dokunuş" (diğer adlarıyla: Oneness Blessing™ , Birlik Kutsaması, Deeksha ), herhangi bir din, inanç sistemi, mezhep, tarikat veya spritüel öğretiye bağlı olmayan, kendi zekâsına sahip olan bir İlahi enerji transfer şeklidir; türünde tek ve çok özeldir, dünyanın her yerinde her gün binlerce insana verilmektedir. Sizi doğrudan kendi varlığınızın gerçeğine götürmek üzere, yegâne ve zekice işler!

"İlahi Dokunuş" un faydaları;

*İlahi Dokunuş ruhsal ve fiziksel kalıcı faydalar sağlar;

*Kendinizi daha hafif ve özgür hissettirerek An’da kalmanızı sağlar.

*Beyin’de sağladığı nöro-biyolojik etkiyle (EEG ölçümüyle sabitlenmiştir) hafızayı güçlendirir, zekayı uyandırır ve konsantrasyon yeteneğini geliştirir.

*Bu sayede alfa dalgasına inen beyin, ihtiyacı olan dinlenmeyi etkin şekilde giderir.

*Duygusal acıları iyileştirerek ilişkilere sevgi getirir.

*Bolluk ve Bereket bilinci yaratarak başarıyı engelleyen blokajları fark etmenizi sağlar.

*Enerji bedeninizin titreşiminin yükselmesiyle eskisine kıyasla çok daha güçlü ve enerjik olursunuz.

 

14. Peki, öğrenci koçluğu neleri içeriyor?

     Sınava girecek olup sınav kaygısı, stres, heyecan yaşayan; özgüven eksikliği, başarısızlık korkusu olan;  hedef belirleyemeyen;  plan yapmakta zorlanan;  ikili iletişiminde sorun yaşayan ve pek çok farklı konuda desteğe ihtiyacı olan öğrencilere rehberlik hizmeti veriyorum. Klasik öğrenme değil, holi –bütüncül öğrenme metoduyla öğrenci- okul-aile üçgeninde çalışmalar yapıyorum.

 

Paylaş