RÜYALARIN GİZEMLİ DÜNYASI - Sakarya Gazetesi Röportaj

RÜYALARI ANLAMAK İÇİN UYKUYA ÖZENLE HAZIRLANMALIYIZ

 

 

 

İnsanız. Pek çok değerlerimiz var. Kimi biliniyor; kimi bilinmiyor.. Kimi de hayretle izleniyor. Ama her şeyden önemli olan da kendimizi anlayabilmek ya da analiz edebilmek! Çünkü biz kendimizi anlayabileceğiz ki, karşımızdakine anlatabilelim. 

İşte bu değerlerimizden biri UYKU... Herkes uyuyabilir. Uyku içinde rüya görmek... Rüya görmek güzeldir. Acaba hepimiz uykumuzda rüya görebilir miyiz? Rüyalara rehberdir diyebilir miyiz? Bebekler de rüya görebilir mi? Rüyalar gerçekleşir mi?

İşte bu konuda tüm sorularımızı deneyimli Rüya Analisti Azize Yasemin Paşalıgil'e sorduk. Bakın Rüya Analisti Paşalıgil sorularımızı nasıl yanıtladı; bizleri nasıl aydınlattı:

 

- Kolay gelsin. Sizi tanıyoruz ama söyleşimize bir kez daha sizi sizden tanıyabilir miyiz? Kısaca tanıtırmısınız?

Teşekkürler. AYP Danışmanlık şirketinin kurucusuyum. Kişisel ve Kurumsal Danışman, Bilinçaltı Temizliği Uzman Terapisti, Yaşam&Öğrenci Koçu, Rüya Analisti, Reiki Master ve Eğitmen olarak hizmet vermekteyim.

 

- Hep rüya görürüz ama sizce rüya nedir?

Rüya genel tanımıyla, uykunun hızlı göz hareketi REM adlı evresiyle yakından ilişkisi bulunan, görsel ve işitsel algılardır. Bir diğer anlatımıyla; Rüyalar, insanın değişik katmanlarından bilince ulaşan mesajlardır.

 

- Peki, Rüyalara rehberdir diyebilir miyiz?

Rüyalar doğru değerlendirilip analiz edildiğinde uyanık yaşamda bize yol göstericidirler. Her rüya rehber rüya değildir elbet. Bazı rüyalar bilinçaltından gelir ki bu rüyalar da bizi sanki raptiye dolu sandalyede oturuyormuşuz gibi ayağa kalkıp harekete geçmemizi sağlarlar. Yani rüyaların iyileştirici bir yanı vardır. Rüyalar tıpkı ruhumuzun derinliklerine açılan bir kapı gibidirler. O sihirli kapıyı açıp armağanları aldığınızda gerçek yaşamınızda mucize değişimler başlar.

 

- Rehber rüyalar bize neyin haberini verirler?

 Rehber rüyalar, genelde hayatınızda birbirine benzeyen olayları yaşadığınız, farklı ama aynı özelliklere sahip kişilerle sorunlarınızın olduğu, derin üzüntüler, travmalar, ayrılıklar, kayıplar yaşadığınız dönemlerde hayatınıza net bir mesajla girerler. Burada yapmanız gereken; cevabı aldıktan sonra harekete geçmek ve uyanık yaşamdaki(gerçek hayattaki) gelişmeleri yakalamaktır.

 

- Rüyanın bilinçaltı mı rehber mi olduğunu nasıl anlayacağız?

Eğer gördüğünüz rüya size göre diğerlerinden farklıysa ve sizde merak uyandırıyorsa büyük bir ihtimalle rehber rüyadır. Rehber rüyadaki MESAJI çözümleyene kadar da görmeye devam edersiniz. Yani sürekli tekrar eden rüyalar rehberdir. Rehber Rüyaların Bilinçaltı Rüyalarından farkı, size “neden” değil; “ne” ve “nasıl”sorularının cevaplarını buldurur. Tabii ki rehber rüyanın manasını hayatınıza geçirmek tamamen sizin özgür iradenize bağlıdır.

 

- Peki, herkes rüya görür mü?

Hepimiz rüya görürüz; kimimiz hatırlarız, kimimiz hatırlamayız, kimimiz de umursamayız. Bizler sadece bedensel varlıklar değiliz; dolayısıyla rüyalarımızda içsel algılarımıza, bilinçaltı kayıtlarımıza ve algılayamadığımız boyutsal âlemlere de gidebiliriz.

 

- Ya bebekler rüya görür mü?

Bebekler uykularının yaklaşık %50′ sini REM evresinde geçirirler; yetişkinlerin oranı %25. Yani yetişkinler sadece 1 ya da 2 saat boyunca rüya görürken, bebekler yaklaşık 8 saat boyunca rüya görebilir. Kısaca bebekler rüya görürler!

 

- Rüyalar çıkar mı?

Burada önemli olan çıkıp çıkmadığı değil; o rüyanın gerçek hayata etkisidir. Yaşama olumlu bakan, sevgi dolu, paylaşıma, gelişime açık,  farkındalığı yüksek insanların gördüğü rüyalar berraktır; sembolleri anlaşılır ve mesajları da nettir. Lakin sorumluluklarını üstlenmeyen, gelişime kapalı, gerçeklerle yüzleşmek istemeyen ve kurban rolünü benimsemiş kişilerin rüyaları ürkütücüdür; karışık semboller görüp, uyandığında da rahatsız olurlar.

 

- Siz rüyaları nasıl analiz ediyorsunuz? Kısaca bilgilendirir misiniz? 

Danışanın anlattığı rüya içinde ve uyandığındaki duyguları tespit ederiz. Rüya içindeki kişiye ait özel sembolleri belirleriz ki bunlar çok önemli bir aşamadır. Zira rehber rüyalardaki semboller, hayata bakış açımızı, endişe duyduğumuz yönlerimizi, korku ve kaygılarımızı, bir anlamda ruhsal anlamdaki seçimlerimizi gösterir. Gerekirse danışanımızın gördüğü rüyanın içine tekrar girmesini sağlayarak, rüyanın verdiği mesajı kendisinin de anlamasını sağlarız. Buradan çıkan sonuçlar doğrultusunda o anda çözümler, dokunuşlar yapar ve uyanık yaşamda uygulamak üzere eylem planını çıkarırız.

 

- Peki Rüya Analizinin asıl amacınedir?

Asıl amaç, Rüyanın yorumlanması değil; rüyanın bize verdiği duyguyu, düşünceyi, bilgiyi ve yeteneği hayata geçirebilmektir.

 

- Her insanın gördüğü şekiller at gibi, ağaç gibi aynı anlamda mı olur?

Dünya üzerinde milyarlarca insan var. Herkesin gördüğü sembol aynı manada olursa herkesin rüyası aynı anlamamı gelecek? Bu anlamsız ve imkânsızdır. Çünkü herkes ruhsal birer varlık olduğundan yaşadıkları nasıl farklıysa rüyaları da farklıdır. Rüyalar kişiye özeldir.

Kişinin rüyasındaki semboller onun hayatına uyarlanarak manası belirlenmelidir. Bir kişi kediyi dost olarak görüyor, diğer kişi nankör olarak nitelendiriyorsa; rüyalarında gördüğü kediyi rüyanın bütününe bakarak biri için dost(olumlu) diğeri için nankör(olumsuz) bakış açısıyla değerlendirmek gerekecektir.

 

- Toplum olarak rüya analizine meraklı mıyız? Ne dersiniz?

Evet, hem de çok! Yalnız ortada bir yanlışlık var: Herhangi bir ortamda benimle karşılaşan hemen rüyasını yorumlatmak istiyor ya da sırf bunun için telefon açıp o anda yorumlamamı istiyor.

Herkesin rüyası özeldir ve analizinde de özenli olmak gerekir.

Rüya analizinde 3 uygulamamız var:

  1. LÖSEV’e en az 5 tuğla bağışlıyorsunuz. Dekontu bize ulaştırdığınızda rüyalarınızın kısa değerlendirmesini yapıyoruz.
  2. Rüya analizi için bireysel danışmanlık talep ediyorsunuz ki burada gördüğünüz rüyanın içine tekrar girerek derinlemesine çalışmalar yapıyoruz.
  3. Rüyalarla ilgili Atölye Çalışmasına katılıp hem rüyaların analizinin nasıl yapıldığını öğreniyor hem de rüyanızı bizzat analiz ettirebiliyorsunuz.

 

- Son olarak mesajınız nedir?

Rüyaları anlamak için uykuya özenle hazırlanmalıyız. Günün üzüntü ve yorgunluğunu uykuya taşımazsak, uykuya ve rüyalara şölen gibi huzurla başlarsak sabah da zinde kalkar ve sakin, sevgi dolu bir güne adım atarız. Rüyalarınızın dilini öğrenebilir yaşamın size sunduğu pozitif değişim ve yeniliklere yelken açabilirsiniz.

Her doğan yeni günde, KENDİ RÜYANIZA UYANMANIZ dileğiyle…

 

- Eskişehir'de yaşamaktan memnun musunuz? Ne desiniz?

Eskişehir’i memleketimi çok seviyorum. Her yeni gün yepyeni insanlarla tanışmak, onların hayatlarına iyileştirici dokunuşlar yapabilmek, rehberlik edebilmek, danışmanlık yapmak benim için paha biçilemez. Her günüme ve işimin her aşamasına şükürlerimle… Teşekkürler…

 

-Her şey gönlünüzce olsun. Teşekkürler...(GÖNÜL ÖKTEM)

 

Paylaş